Helmut Hallemaa

FOTO: Elmo Riig

Ehkki äsja Viljandimaalt asendusliikmena riigikokku pääsenud keskerakondlane Helmut Hallemaa on avalike andmete järgi Tartu ülikooli geograafia doktorant, kustutati tema nimi kõrgkooli üliõpilaste nimekirjast tegelikult juba ligi kolm aastat tagasi.

Hallemaa on varasematel aastatel end doktorandina esitlenud korduvalt, näiteks kohalikus valimiskampaanias. Ühtlasi seisab sellekohane märge praegugi tema nime juures internetientsüklopeedias Vikipeedia.

Tegelikult kuulus Hallemaa rahvusülikooli doktorantide nimistusse kahel perioodil. Esiteks ajavahemikult 3. septebrist 2001 kuni 9. septembrini 2009 ning teiseks jätkuõppes 1. jaanuarist 2011 kuni 8. jaanuarini 2014.

Geograafia osakonna andmetel pidanuks poliitik kaitsma doktoritöö pealkirjaga «Regionaalselt tasakaalustatud säästva arengu hindamine ja prognoos (Eesti) energiakasutuse jätkusuutlikkuse emergia ja eksergia analüüside põhjal». Et ta aga ei teinud seda ettenähtud perioodil, langetati ülemöödunud aasta algul eksmatrikuleerimise otsus.

Ka Hallemaa ise tunnistas Sakalale, et tal ei õnnestunud doktoritööd õigel ajal kaitsta. «Põhiline probleem seisnes selles, et nõuded muutusid järjest rangemaks. Mul oli asju nii palju avaldatud, et oleksin algsete reeglite kohaselt saanud nende põhjal kaitstud. Paraku hiljem tõmmati nimekiri kokku vaid teatud kindlate väljaannete peale ning seal ei olnud mul midagi ilmunud. Seega tulnuks kõvasti lisatööd teha, aga mitu valimiskampaaniat tuli peale ning aega jäi väheks,» rääkis ta.

Samas kinnitas Hallemaa, et ta pole doktorikraadi omandamise plaani maha matnud. «Töö on mul endiselt laual, lihtsalt ma praegu ei tegele sellega aktiivselt.»

11 aastat Viljandi linnavalitsuses ja volikogus kohalikku poliitikat teinud Helmut Hallemaa läks eelmisel nädalal riigikokku haridusministriks tõusnud Mailis Repsi asendajana.