Statistiline keskmine palk kerkis, tegelikud töötasud vähenesid

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Statistiline keskmine palk kerkis mullu viimases kvartalis Viljandimaal nii 2009. aasta IV kui eelmise aasta III kvartaliga võrreldes. Samas inimeste reaalsed sissetulekud hoopis vähenesid.

Statistikaamet teisendab keskmise palga arvutamisel kõik näitajad täistööajaga töötajale, et oleks võimalik võrrelda palku tööaja pikkusest olenemata. Samas töötab suur hulk inimesi osalise koormusega. Seega ongi inimeste reaalpalk, mis näitab sissetulekute ostujõudu, vähenenud juba teist aastat.

Viljandimaal oli mullu viimases kvartalis keskmine palk 656,82 eurot. See oli 42,44 eurot enam kui kvartal varem ning 5,5 eurot rohkem kui 2009. aasta IV kvartalis.

Eesti keskmisest jäi Viljandimaa töötajate keskmine palk endiselt tublisti maha, sest see oli 814 eurot. Kõige kõrgemad palgad olid endiselt pealinnas, kus viimases kvartalis oli keskmine kuu töötasu 920,46 eurot.

III kvartaliga võrreldes tõusis keskmine brutokuupalk Eestis 3,9% ja brutotunnipalk 1,9%. Reaalpalk, milles tarbijahinnaindeksi muutuse mõju on arvesse võetud ning mis näitab palga ostujõudu, langes üheksandat kvartalit järjest. 2010. aasta IV kvartalis langes reaalpalk 1,2%.

Palgastatistika uuringu alusel oli palgatöötajaid Eestis detsembri lõpul 1,2% vähem kui 2009. aasta samal ajal.
 

Tagasi üles