Hiroshima tummapommirünnakus hukkus hetkega 129 000 tsiviilisikut. Tallinna märtsipommitamises 1944. aastal sai surma 755 inimest, neist 586 tsiviilisikud. Praeguses olukorras, kus sõjatehnoloogia on väga palju edasi arenenud, oleks hea anda mõnele superarvutile ülesanne välja arvutada, mitu inimest Läänemere ümber ellu jääks, kui venelaste ja ameeriklaste vastastikuse kemplemise järel kuumaks konfliktiks läheks.
Sõjameestel, teadagi, pole oma ohtlikus ametis aega tsivilistide elu üle arvet pidada. Ainus viis tsiviilisikute hukkumist vältida on vältida sõja puhkemist.
Kokkuleplust tõlgendatakse üldjuhul nõrkusena, seepärast mingit järeleandmist ükski asjaosaline endale ei luba. Ajakirjandus loobib vaid hagu tulle. Meiegi poliitikud, eriti paremerakondadeks nimetatavate omad, süüdistavad Barack Obamat liigses ettevaatlikkuses Süürias. Ajakirjanikud süüdistavad venelasi, kui nood avalikult oma relvi Kaliningradi toimetavad, ameeriklaste alandamises. Ehk võiks venelaste avalikku relvade ümberpaigutamist oma territooriumil nimetada – Mihhail Gorbatšovi termineid kasutades – glasnostiks, eesti keeli avalikustamiseks?
MÄRGID NÄITAVAD, et maailmale Iraagi Şaddām Ḩusaynist vabastamisest ei piisa. Şaddām Ḩusayn ja Liibüa diktaator Mu‘ammar al-Qadhdhāfī ei olnud kindlasti inglid, aga nende valitsemise ajal polnud Brüsselis vaja Euroopasse pürgivate põgenike jaotuskavasid koostada.
Tuntud sõjaajaloolase Carl von Clausewitzi väidet, et sõda on poliitika jätkamine teiste vahenditega, võib laiendada. Moodsamaid termineid kasutades on sõda «väikeste inimeste» auahnete ambitsioonide realiseerimise projekt, mille eest antavaid aukraade arvutatakse tapetud inimeste hulgaga.
Vanade riikide pika hambaga suhtumist vast vabanenud riikidesse võib mõista, sest mõnel üksikul neist õnnestub vältida rivaalitsevate vabadusvõitlejate omavahelist arveteklaarimist. Balti riigid on selles mõttes viimaste aegade priimused. Ma ei tea lätlaste ja leedulaste kohta, aga meil kuuldavasti oli mõni poolhull, kes arvas, et endised tuleb jõuga võimult kõrvaldada ja kommarid ahju ajada. Õnneks olid meie tollased asjaajajad valvsad.