/nginx/o/2016/11/04/6037363t1h15a0.jpg)
Keskkonnaamet ootab Viljandi linnavalitsuselt linnuloenduse kokkuvõtet, et seejärel otsustada, kas ja kuidas võiks käratsevate tiivuliste jaht linnas jätkuda.
Osaühingu Aves ornitoloog Kaarel Võhandu loendas linde viiel päeval aprillist augustini. Kokkuvõte pealkirjaga «Viljandi linna linnustiku inventuur» saabus linnavalitsusele nädalapäevad tagasi. Töö läks linnale maksma 1290 eurot.
Inventuuri käigus hindas ornitoloog hallvareste, künnivareste, hõbekajakate, hakkide ja kodutuvide pesitsusaegset arvukust Viljandi territooriumil.
Künni- ja hallvareste pesasid loendas ta 18. ja 19. aprillil, vaadates üle kogu linna. Hõbekajakate, hakkide ja kodutuvide tõenäolised pesitsuskohad kaardistas ta 13. mail kahel umbes ruutkilomeetri suurusel alal. Selle loendusala piirid oli kindlaks määranud linnavalitsuse keskkonnaspetsialist.
Inventuuris on ära toodud, mitu paari linde Viljandis tänavu kevadel pesitses: künnivareseid 350–400, hallvareseid 50–75, hõbekajakaid 20–40, kodutuvisid 50–100 ja hakke 25–75 paari.
Sealhulgas on kirjas, et künnivarestel avastati 11 kolooniat, millest kõige suurem asub Valuoja pargis (141 pesa), järgmine Lastepargis (55) ja kolmas Kesklinna kooli juures (37).
Lisaks käis Võhandu tiivulisi loendamas Viljandi jäätmejaama juures, tehes seal tööd 9. märtsil, 13. mail ja 12. augustil. Ta nentis, et jäätmejaam on tähtis toitumiskoht selle ümbruses elavatele vareslastele ja hõbekajakatele. Kodutuvisid ornitoloog seal ei märganud.
«Põhjapanevate järelduste tegemiseks napib loenduskordi, kuid on võimalik, et pesitsusajal eelistavad linnud otsida toitu linnas pesitsuskohtadele lähemalt,» märkis ta.
Võhandu lisas, et inventuuri tehti esimest korda ja seega ei ole võimalik anda hinnangut, kuidas on lindude laskmine ja muud ohjeldamismeetmed populatsiooni suurusele mõju avaldatud.
Nagu Sakala on varem kirjutanud, võib lindude küttimine nende arvukuse piiramiseks Viljandis jätkuda, kui keskkonnaamet on seire tulemused üle vaadanud ja loa andnud. Linnavalitsus peab keskkonnaametile linnustiku inventuuri edastama hiljemalt detsembriks.
Viljandi hakkas tiivuliste arvu piirama eelmise aasta augustis, kuid tegi sügisel pausi, et jõuda kokkuleppele ka keskkonnaametiga. Ühtlasi määrati kindlaks, et kuni käesoleva aasta lõpuni võib Viljandis surmata 50 künnivarest, 25 hallvarest, 35 hakki ja 30 kodutuvi. Lindude pesitsemise ajal tuli küttimises paus teha: nende häirimine on keelatud 15. aprillist 15. juulini.
Viljandi linnavalitsuse majandusameti andmeil kütiti seni viimased linnalinnud tänavu septembris.