Olles Saksamaal sündivat viimase kümne aasta jooksul üsna põhjalikult jälginud, oli huvitav näha muutusi liidumaade linnades. Magdeburgis ja Leipzigis tekkis kuidagi tuttav tunne. Äärelinnad on räämas, nagu ei oleks peremeest, kesklinnad aga korras.
Dresdenis, kus olen ka Saksa Demokraatliku Vabariigi ajal ringi liikunud, on pilt tundmatuseni muutunud. Kesklinn, sealhulgas Frauenkirche, mille lääneliitlased sõja ajal maatasa pommitasid, on taastatud. Käib hoogne ehitustegevus.
Kui tulla koduste asjade juurde, siis mulle tundub, et kuigi meil rikkaid vanu liidumaid kõrval ei ole, ei pea me linnapildi pärast häbenema. Tubli abi on Euroopa Liidu tasandusfondidest. Kuigi Saksamaa suurlinnadega võrreldes on mastaabid erinevad, kannatab Tallinna olukorda Leipzigi omaga võrrelda küll. Hea küsimus on, kui palju on Saksamaa uute liidumaade mahajäämuse juured ja revolutsioonilised mõtted kinni niinimetatud sovetimeelsuses ja kui palju lihtlabastes eluraskustes. Võimunäljas uued poliitilised voolud, teadagi, on varmad selliseid nüansse oma kasuks pöörama.
PRESIDENDIVALIMISED valijameeste kogus oli tõeline äpardumine. Mart Laar arvab need olevat Eesti NSV viimane ohe. Julgen väita, et see hinnang on ülekohtune. Kõik presidendiks pürgijad olid austusväärsed ja valijate koosseis igati esinduslik. Pigem on asi teatud ajal koostatud kindlat eesmärki silmas pidavas nürimeelses valimisseaduses.
Nõukogulaste valitsemise ajal kuulus hea tooni hulka, et kõik massiarvamusega mitteühtiv tembeldati kodanlikuks igandiks. Tänapäeva arvamusliidrid näivad seda traditsiooni jätkavat selle erinevusega, et kui nende arvates on midagi jamaks läinud, on parim võimalus oponent sovetiks nimetada.