R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Viljandimaa valijameestelt saaks enim hääli Jõks ja Reps

Rannar Raba
, Sakala vanemtoimetaja
Viljandimaa valijameestelt saaks enim hääli Jõks ja Reps
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Fotod teinud Mailiis Ollino, Mihkel Maripuu, Kristjan Teedema

Nädal enne valimiskogu tehtud küsitlus näitas, et Viljandimaa valijameeste seas on seni väljapakutud presidendikandidaatidest enim toetajaid Allar Jõksil ja Mailis Repsil.

Sakala pöördus reedel kõigi Viljandimaa valijameeste poole küsimusega, millise presidendikandidaadi poolt nad hääletaksid, kui peaks seda tegema kohe praegu ning kui kandidaadid oleksid Siim Kallas, Marina Kaljurand, Allar Jõks, Mailis Reps, Mart Helme ja Eiki Nestor. Et julgustada vastajaid ausalt oma positsiooni välja ütlema, andis toimetus neile lubaduse jätta leheveergudel hääletajate nimed eelistusega kokku viimata.

13 valijamehest 11-l oli küsitluse ajaks põhimõtteline eelistus välja kujunenud. Vaid kaks raius nagu rauda, et pole seni mingit seisukohta kujundanud ning kavatseb seda teha alles viimasel hetkel. Samas tuleb ka esimese rühma puhul rõhutada, et nende seas olid selges ülekaalus need, kes kohe jutuajamise alguses rõhutasid, et pole oma otsuses päris kindlad ning eelolevate päevade kohtumised ja meediakajastused võivad neid teistsuguse valiku kasuks kallutada.

Mitu tahaks naist

Rääkides tähelepanuväärsematest tendentsidest Viljandimaa valijameeste koondarvamuses, võib esimesena välja tuua asjaolu, et erakondlik kuuluvus pole päris kõigi puhul määrav. Leidus neid, kes tunnistasid, et kuuluvad küll ühte erakonda, kuid näevad teatud põhjustel tugevaimana mõne teise partei esitatud presidendikandidaati.

Teiseks kõlas korduvalt arvamus, et Eestil oleks aeg ametisse panna esimene naispresident. «Seni on mehed oma arusaama järgi riiki juhtinud ja nagu näha, pole see eriti kuhugi viinud. Äkki naised aitavad meid nüüd oma teistsuguse maailmanägemisega raskustest välja,» arutles üks valijameestest, kes on ise just nimelt mees.

Kolmandaks tõusid teiste seas esile need, kes põhjendasid oma valikut sooviga hoida Kadriorust eemal «valitseva kliki» ehk valitsuskoalitsiooni kandidaadid. Erandiks osutus seejuures Isamaa ja Res Publica Liidu toetatav Allar Jõks, keda näikse peetavat pigem iseseisvaks tegijaks. Seega tundub olevat võimuliiduga vastanduvatel valijameestel okas hinges ennekõike peaministripartei Reformierakonna suhtes.

Kaks ühel pulgal

Nii nagu juuni algul tehtud esimene analüüs, näitas ka seekordne, et kõige rohkem hääli on Viljandimaalt loota Allar Jõksil, keda märkis oma esimeseks eelistuseks neli valijameest. 

Teisele kohale platseerus keskerakondlane Mailis Reps, keda toetas kolm. Samas võib öelda, et sisuliselt jõudis ta Jõksiga samale pulgale, sest üks sotsiaaldemokraadist valijamees märkis, et peab lähtuvalt oma erakondlikust kuuluvusest esimeseks märkima Eiki Nestori, kuid samas ei usu ta, et Nestor üldse valimiskogus välja tuleb, ning siis asub ta kindlalt Repsi selja taha. 

Kui üle-eestilistes rahvaküsitlustes on selgelt parimat tulemust näidanud reformierakondliku taustaga Marina Kaljurand ja Siim Kallas, siis Viljandimaal ei paista nende täht kaugeltki nii heledalt säravat. Esimene osutus siin kahe ja teine pelgalt ühe valijamehe esimeseks eelistuseks.

Valimiskogu tuleb Tallinnas Estonia kontserdisaalis kokku 24. septembri keskpäeval. Kui esimeses voorus ei pälvi ükski kandidaat lihthäälteenamust, korraldatakse teine voor kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel. Kui ka seal jääb president valimata, läheb riigipea valimine tagasi riigikokku.

Märksõnad
Tagasi üles