Egiptuses juba nädal aega kestnud rahutustes on hukkunud vähemalt 125 inimest ja vigastada on saanud tuhanded.
Egiptus ei näi rahunevat
Eile kutsusid valitsusevastased meeleavaldajad rahvast streigile ja protestimarsile, et kukutada võimult president Hosni Mubarak.
«Öösel otsustati, et teisipäeval leiab riigi pealinnas Kairos aset miljoni mehe marss ja alustatakse tähtajatut üldstreiki,» teatas meeleavalduste peaorganiseerijaid Eid Mohammed.
Esimesena kuulutasid pühapäeva õhtul streigi välja kanaliäärse Suessi linna töölised.
Meeleavalduse keskuseks on kujunenud Kairo Tahriri väljak. Protestijad on kinnitanud, et ei lahku väljakult enne, kui 30 aastat võimul olnud Mubarak tagasi astub.
Reedel valitsuse tagandanud Mubarak tegi pühapäeval uuele peaministrile ülesande alustada demokraatlikke reforme. Presidendi suunised peaminister Ahmed Shafiqile loeti õhtul televisioonis ette, kuid need ei paistnud Kairo südalinna koondunud protestijatele mõju avaldavat.
Sõjavägi on toonud Tahriri väljaku ümber tankid ning kontrollib dokumente, kuid lubab meeleavaldajaid väljakule. Dokumente kontrollivad ka kodanike komiteede esindajad, et väljakule ei pääseks erariietes politseinikud.
Opositsiooni juhiks pürgiv Mohamed El-Baradei ütles protestijatele, et nad juhatavad sisse uue ajastu. ÜRO tuumaagentuuri endine juht ja Nobeli preemia laureaat, kellele opositsioonirühmitused on andnud mandaadi pidada Mubaraki režiimiga läbirääkimisi, tervitas kõnes uut Egiptust, kus kõik inimesed elavad vabalt ja väärikalt.
Egiptuse opositsiooniline Moslemivennaskond soovib moodustada koos Mohamed ElBaradeiga laiapõhjalise poliitilise komitee, mis alustaks läbirääkimisi sõjaväega.
Ärimehed põgenevad
Poliitilise skandeerimise kõrval paneb osa rahvast toime rüüsteretki, mis on jõudnud ka muuseumi.
Ismailia lähedal rüüstati Qantara muuseumi hoidlat, kus säilitatakse umbes 3000 Rooma ja Bütsantsi perioodi eset. Hoidla töötaja sõnul ütlesid rüüstajad, et otsivad kulda.
Arheoloogid räägivad, et on rüüstatud ka Saqqara ja Abu Siri püramiidide lähistel asuvaid hoidlaid. Reedel tungisid rüüstajad Kairo Egiptuse muuseumi, kus purustati mitu kuju ja kahjustati kaht muumiat.
Egiptuse suuremad ärimehed on koos perekondadega riigist lahkunud: ainuüksi Araabia Ühendemiraatide suurima linna Dubai lennuväljale maandus üksteise järel 19 Kairost pärit eralennukit.
Mitteametlikel andmetel on Egiptusest lahkunute seas telekommunikatsioonifirma Orascom juht Naguib Sawiris, kelle varandust hinnatakse 2,5 miljardi dollari suuruseks, vahendab telekanalit Al-Jazeera Läti majanduslehe «Dienas Bizness» venekeelne võrguväljaanne.
Lahkunud on ka suure hotelliketi omanik, riigi presidendi Hosni Mubaraki lähedane sõber Hussein Salem.
Poliitilised segadused ja vägivallalaine on kõigutanud muu maailma aktsiaturge. Hirm Suessi kanali sulgemise ees kergitab nafta hinda.
USA president Barack Obama ja Suurbritannia peaminister David Cameron tegid pühapäeval ühisavalduse, milles mõistsid veel kord hukka Egiptuses puhkenud vägivalla.
Euroopa Liidu välispoliitika juht Catherine Ashton kutsus eile Egiptuse presidenti Hosni Mubarakki alustama otsekohe opositsiooniga läbirääkimisi ning reageerima valitsusevastaste meeleavaldajate nõudmistele.
Soovitus Eesti kodanikele
Eesti välisministeerium saadab Egiptuse kuurortlinnadesse Sharm el-Sheikhi ja Hurghadasse konsulaarabidiplomaadid, kelle ülesanne on osutada vajaduse korral abi Eestist pärit turistidele ja Eesti kodanikest alalistele elanikele.
Ühtlasi soovitab välisministeerium vältida Egiptusesse, Tuneesiasse, Jordaaniasse, Liibanoni, Süüriasse ja Jeemenisse reisimist.
Minister Urmas Paet selgitas, et Liibanoni ja Jeemeni puhul on peale pingelise olukorra tähtis arvestada ka terrorismiohuga. Liibanonis on viimastel aastatel kõrgete ametiisikute suhtes toime pandud rünnakuid ning Jeemenis on kümne aasta jooksul korraldatud palju terroriakte.
Sudaani reisimisest soovitab välisministeerium hoiduda.
«Poliitiline ebastabiilsus on Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas viimastel nädalatel kiiresti levinud ning võib jätkuda, seetõttu on oluline arenguid tähelepanelikult jälgida ning neile operatiivselt reageerida,» märkis Urmas Paet.
Välisministeeriumi hinnangul võib olla ohtlik reisida ka mõningatesse Alžeeria, Maroko ja Liibüa piirkondadesse.
PUHKAJA ARVAMUS
Äsja Egiptuse kuurortlinna Sharm el-Sheikhi puhkusereisile sõitnud eestlase Andrus Albi sõnul on pealinnas jätkuvad meeleavaldused reisi mõjutanud vaid nii palju, et Kairo-ekskursioon jäeti seekord ära.
• «Samuti soovitas kohapealne reisisaatja, et hotellist eriti palju väljas ei käidaks,» rääkis pühapäeva varahommikul kuurortlinna jõudnud Albi ERR-i uudisteportaalile.
• Seni pole Albi jutu järgi neile veel pakutud võimalust puhkus pooleli jätta ja koju tagasi pöörduda. «Me oleme äraootaval seisukohal: siin on 25 kraadi sooja ja rahulik, aga kui reisisaatja ütleb, et peame koju lendama, siis lendamegi.»
• Sharm el-Sheikhi üldist õhkkonda nimetas Alp rahulikuks. Hotellitöötajad olevat endiselt naeratavad ja sõbralikud ning negatiivne info tulevat üksnes telekast.
Allikas: Tarbija24