Muinsuskaitseni jõudis äsja ka haruldane pronksist valmistatud sõlg, mis kujutab hobusepäid. See tuli välja Viljandi ordulinnuse varemetest Villu keldrina tuntud paiga kõrvalt ja sellel arvatakse vanust olevat 1600 aastat. Kumbki ese ei ole ilmselt valmistatud kohapeal ning see annab tunnistust ammusest elavast kaubavahetusest.
Mesilasi ja lambaid pidav Gert Kallas asus kuivendama oma karjamaad, mis pärast tänavusi vihmahooge oli eriti märg. Vanu drenaažitorusid ja -kaeve otsides sattus ta üsna pea ootamatule leiule. Esialgu ei osanud ta sellest midagi arvata, kuid samas püsis ajaloohuvilisel mehel kahtlus, et ta oleks nagu midagi sellist kuskil juba näinud.
«Uurisin netist ja selgus, et ongi ilmselt pronksiaegne õõneskirves. Võtsin siis kohe muinsuskaitsjatega ühendust,» rääkis Kallas. «Nad tulid kohale ja selgus, et nii ongi. Nad kinnitasid, et pole nii heas korras õõneskirvest veel näinud.»
Muinsuskaitseameti Viljandimaa vaneminspektor Anne Kivi, kes oli käinud koos arheoloogidega leidudel järel, kirjeldas seda kui tõeliselt ilusat väikest kirvest, mis on väga hästi säilinud. «Me kõik ahhetasime, kui seda nägime. Esimesel hinnangul võib sel vanust olla 3000 aastat või isegi veel rohkem.»
Seda tüüpi kirved olid Kivi sõnul kaitserelvad ja ühtlasi auasjad.
«Väga ülev tunne oli,» lausus Kallas, kirjeldades emotsioone, mis valdasid teda siis, kui sai selgeks leiu vanus ja väärtus. «Poleks küll kunagi uskunud, et saan oma hoovis midagi sellist käes hoida. Ikka väga uhke tunne! Ma loodan, et minu leidu hakatakse Viljandi muuseumis Maalasti pronkskirve nime all eksponeerima.»