Tipu lähedal Läti luhal neljapäeval olnud Kihusalu talu veised võisid end esialgu veel üpris turvaliselt tunda, sest üleujutatud alade vahel leidus ka kuivamaid kohti. Samal ajal oli veetase alles tõusuteel.

FOTO: Rannar Raba

«Suured loomad saaksid vast hakkama, aga vasikas võib küll uppuda,» märkis Soomaal ligi 200 veist karjatava Kihusalu talu peremees Tiit Soa äsja suurvee alla jäänud Läti luha pervel loomade evakueerimist korraldades.

Tellijale Tellijale

Et veised olid eri luhtadel laiali, oletas Soa, et nende kokku kogumine ning Kõpu poole kuivematele aladele toimetamine võtab tal hulga tunde aega. «Tuli on takus, karta on, et paneme hommikuni välja. Õnneks masinad on olemas ja küllap saame hakkama,» lisas ta.

See, et jõed Soomaa rahvuspargis üle kallaste tõusevad ja niinimetatud viienda aastaaja loovad, on tavaline asi ning sellega on kohalik rahvas aastasadu arvestanud. Üldiselt juhtub see kevaditi. Suvist suurvett tuleb ette märksa harvem, 6–8 aasta tagant. Sellist veetaset, nagu praegu, nähti Soomaal viimati 2008. aasta suvel.