VANEMAHÜVITIS ON teenitult saanud nime emapalk, sest seda kasutab üksnes üheksa protsenti meestest. See viib paremas tööeas naised aastateks koju ning sisuliselt karistab, kui ema siiski leiab vajaduse ja võimaluse oma panuse töömaailma anda.
Teeme ettepaneku, et senine kümne päeva pikkune isapuhkus pikeneks kuni kuu ajani, kindel emadele kuuluv aeg on 70 päeva ning ülejäänud osa vanemapalga perioodist saaksid vanemad vastavalt enda soovile ja pere vajadustele omavahel jagada.
Tähtis on see, et vanemad saaksid soovi korral ka samal ajal puhata. Mina tahan väga, et laste kasvamise juures oleksid mõlemad vanemad. Süsteem, mis surub selle ühe vanema kaela, tuleb ära muuta.
Vaatame üle ka senise valemi, mis puudutab töötamist ja vanemahüvitisel olemist, ning anname lapsevanematele võimaluse soovi korral pooleteise aasta pikkust vanemahüvitise perioodi oma äranägemise järgi jagada kolmele aastale.
Keerukas on praegune olukord ka tööandjatele, sest vanemahüvitise saajad võivad puhkusele minekust või tulekust teatada tööandjale ette vaid 15 päeva. Ettepaneku kohaselt peaksid vanemad puhkuse kasutamise aega rohkem planeerima ning tööandjale teavitamise aeg pikenema 30 päevale. Selline olukord, kus tööandja teab arvestada, kuidas vanem oma puhkust kasutab ja millal tööle naasta soovib, annab ka organisatsioonile võimaluse oma tegevusi planeerida.
Vanemapuhkuse ja -hüvitiste süsteem on kõige sinna juurde kuuluvaga ka ülimalt killustatud ja keeruline, koosnedes seitsmest lastega seotud puhkusest ja kuuest hüvitisest või tasust, mida reguleerib neli eri seadust. Seda on tabavalt võrreldud kihilise kreemitordiga, mille maitse uuest kihist kahjuks paremaks ei lähe. Lisamatagi on selge, et omavahel ei haaku see segapuder rohkem kui ühes kohas.
MÕTTEKOJA PRAXIS juht Annika Uudelepp andis vanemapuhkuste ja -hüvitise analüüsi tutvustaval ümarlaual selgelt mõista, et tegelikult ei ole meil enam üldse aega, et sellist tumedat tulevikku kuidagigi heledamaks saada. Nii temal kui teistel osalenutel on tuline õigus – see ei ole uus teema ja selle üle on arutletud väga pikalt, nüüd tuleb tegutseda.
Valitsus ja riigikogu on viimase aasta jooksul mitmel puhul näidanud, et lapsed ja pered lähevad neile korda. Ma olen veendunud, et meil on võimalik saavutada eesmärk muuta Eesti kõige paremaks paigaks laste kasvatamiseks. Selleks on aga vaja poliitilist julgust otsustada.