«Kaitsta Ameerikat» ei ole sugugi hüsteeriline raamat. Selle on kirjutanud patrioot, kelle arvates on kodused asjad käest ära, sest demokraadid küll teavad, et USA pole enam ammugi mustvalge, ent ei arvesta piisavalt ameeriklaste endi huvidega.
KUI SÕNASTADA Gingrichi sõnumit aforistlikult, siis peaks Ameerika olema tema meelest rohkem ameerikalik kui ta seda Bill Clintoni sotsiopaatiast alates on olnud. Sotsiopaatia on ühiskondlikult ülimadal valulävi ja kaastundlikkus. Gingrich tahab seesmiselt tugevat Ameerikat ja järelikult niisugust ameeriklast, kes paneb end maksma. Siit tulebki Gingrichi varjamatu toetus Donald Trumpile ning umbusk clintonismi vastu. «Kaitsta Ameerikat» hoiatab lugejat selle eest, kui ameeriklane kipub unustama, milline on ameerikalikkus ja hakkab elama üleilmsete tuulte meelevallas.
Üks ameerikalikkuse mõõdupuid on tervishoid. President Barack Obama surus läbi lahenduse, milles ühiskonna vastutus on suurem kui üksikisikul. See ongi USA vabariiklaste meelest pöördumine sotsialismi.
Hillary Clinton ei ole nii radikaalne nagu Bernie Sanders, ent ka tema on pigem vasak- kui parempoolne. Pooldades Clintonit, võib eestlaste keskel juhtuda, et me eelistame vasakpoolsust rohkem Ameerikas ja parempoolsust rohkem Eestis.
Ma ei usu, et mõni Eesti arst oleks Newt Gingrichi või Hillary Clintonit tähelepanelikult lugenudki, sest sellega pole patsiendi uurimisel midagi teha. Pigemini küsib haige erakorralise meditsiini osakonnas seda, kas teil kampripiiritust on, kui seda, kes on Hillary Clintoni poliitilised vastased ja miks ei suvatse proua Clinton oma musta pesu ise pesta.
AMEERIKAS TÄHENDAB konservatiivsus alalhoidlikkust. See ei ole seal kinnihoidmine Kolumbuse-eelsetest kommetest ning ammugi mitte ärapööramine kasarmukommunismist niinimetatud vaba lääne kasuks. Ameerika konservatiiv tahab parandusi, mitte verist revolutsiooni.
Hillary Clinton lubab seda. See aga tähendab, et ta on vähem radikaalne kui trustijuhataja Donald Trump. Hillary Clinton on mõõdukas. Eestile see sobib, sest siis saame ka meie lähiminevikust vabamaks, mitte ei käitu nõnda, nagu Napoleoni-eelne Prantsusmaa.