Edukas idufirma tõstis õpetajad pilve

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Allikas: freepik.com

Umbes kaks aastat tagasi laekus koolidele kutse tutvuda veebipõhise õpikeskkonnaga, mis lubas muuta õpetajale töö lihtsamaks ning õpilasele õppetöö huvitavamaks. Ettevõtmisest on tänaseks kasvanud edukas idufirma.

Kahe aasta taguse kutse õpetajatele saatis mittetulundusühing Silmaring, millest on tänaseks saanud edukas osaühing Tebo. Idufirma on koos õpetajatega välja töötanud pilvelahenduse nimega Õpiveeb, kus veebikeskkonnaga liitunud haridustöötaja saab hoiustada isiklikke digimaterjale. Õppematerjalidele pääseb ligi nutiseadmetest ja kui õpetaja soovib, on need nähtavad ka teistele õpetajatele. Veelgi enam, neid saab üksteisega jagada, alla laadida ning sel moel tulu teenida. Õpiveebi saab lisada ka videote ja piltidega kontrolltöid. Veebipõhise õpikeskkonnaga saavad liituda ka õpilased ning selles sooritatud kontrolltöid on õpetajal hõlbus parandada. Nimelt aitab programm tuvastada õiged vastused ja see aitab õpetajal kontrolltööde parandamise pealt aega kokku hoida.

Tänaseks on Õpiveebiga liitunud üle 4200 õpetaja, ligi 9000 õpilast ja 650 kooli. Selle avalikku andmebaasi on lisatud 6200 erinevat õppematerjali.

Erineb teistest

Õpiveebi kaasasutaja Diana Veskimäe sõnul kasutavad Õpiveebi kõik neli Viljandi põhikooli, lisaks Viljandi gümnaasium ja waldorfkool. Nimetatud koolide õpetajad on Veskimäe sõnul siiski pigem tarbijad ehk kasutavad teiste õpetajate loodud digimaterjale.

Maakonnas paistab Õpiveebi kõige sagedasema kasutajana silma pisike Mõisaküla kool. Teiste maakonna koolide kohta ettevõttel esialgu andmed puuduvad.

Haridustöötajatele on tuttavad sellised veebikeskkonnad nagu eKool ja Stuudium. Esimene neist nimetab end koolihaldussüsteemiks, mis ühendab kodu, kooli ja omavalitsuse. Stuudium seevastu määratleb end õpetajasõbraliku e-päevikuna, kus saab ka õppematerjale hallata ning kooli igapäevatöö paremaks toimimiseks suhelda. Ettevõtete andmetel on Stuudiumiga liitunud üle 100 haridusasutuse, eKoolil on rohkem kui 200 000 aktiivset kasutajat.

Kui Veskimäe hinnangul on eKool ja Stuudium pigem administratiivsed keskkonnad ega ole mõeldud otseselt koolitunni rikastamiseks, siis Õpiveebiga on teisiti.

«Õpiveeb täidab peamiselt kolme ülesannet. Õpetaja saab seal hoiustada kõiki talle vajaminevaid õppematerjale, sealhulgas faile, linke ja videoid. Neid saab Õpiveebi pilves jagada ka õpilastele. Lisaks saab õpetaja koostada interaktiivseid teste ja kontrolltöid, mis on automaatkontrollitavad. Ja lõpetuseks saab õpetaja sirvida ja taaskasutada teiste õpetajate loodud materjale ning neid enda kollektsiooni lisada,» rääkis Veskimägi.

Sügisest leiavad Õpiveebi kasutajad mitu pikisilmi oodatud täiendust. Veskimäe ütlemist mööda saavad õpetajad isiklikke materjale jagada avalikult näiteks eKoolis. Avalikust õppematerjalide pangast saab teiste õpetajate omi endale sobivaks kohendada ning heade ja teiste kasutajate poolt menukaks osutuvate õppematerjalide pealt tulu teenida. Ta lisas, et idufirmal on töös veel mitu suuremat uuendust ning nendega püütakse samuti sügiseks valmis saada.

Edu ja kuulsus 

Õpiveebi idee algataja Tõnis Kusmini jutu järgi toimus mullu detsembris rahvusvaheliste idufirmade konkurss Chivas Regal The Venture Eesti finaal. Konkursi eesmärk oli toetada ettevõtlikke idufirmasid, kes soovivad lisaks kasumi teenimisele avaldada head mõju ühiskonnale. Eestist esitas avalduse 32 idufirmat. Viie finaali pääsenu seas oli ka Õpiveeb.

Kusmini sõnul registreeris tänavu märtsis Tebo end ametlikult osaühinguks ning kolm Eesti ettevõtjat tegid Tebosse tänuväärt investeeringu.

Lisaks pääses Tebo sel kevadel 1700 soovija seast Tšiili riiklikku arenguprogrammi. Ettevõttele tähendas see võimalust katsetada oma toodet Tšiili turul.

Juunis toimus 37 Euroopa linnas niinimetatud liftikõne konkurss UberPITCH. See annab nutika äriidee omanikele võimaluse tutvustada investoritele oma äriideed seitsme minuti jooksul. Konkursile esitati üle Euroopa ligi 4000 äriideed. Enam kui 20 Eesti esitatud idee hulgast tunnistasid Eesti äriinglite assotsiatsiooni EstBAN investorid parimaks just Tebo õpikeskkonna.

Märksõnad

Tagasi üles