Lõpetuseks küsin oma vestluskaaslaselt, kas tal on vahel eestlaste pärast häbi.
«Ei,» ütleb ta kindlalt. «Oma rahva üle olen ma uhke. Kuid traditsioonilisel jõululaual asendaksin verivorsti peedikotletiga.»
MAI MASER, toitumisteadlane
Inimene vajab nii taimset kui loomset. Vegan võib küll kätte saada need ained, mida on vaja, kuid selleks peab organism tegema märksa rohkem tööd. Piimast, munast ja lihast saame lihtsasti omastatavat valku. Et inimesel on üks magu, mitte neli nagu mäletsejatel, on organismil puhtalt taimsest toidust raske valku omastada. Sel juhul tuleb veganitel osta apteegist lisapreparaate.
On tõsi, et loomakasvatustest erituv metaan saastab õhku, kuid loomatööstuse küsimus taandub hoopis muudele aspektidele. Kui riik propageerib mitmekülgset toitumist, peab ta oma inimestele selle ka tagama. Praegu töötavad teadlased tõukude ja ussidega ning nuputavad, kuidas loomset valku kätte saada, sest paljud põevad valgupuuduse käes.
Toitumisspetsialistid soovitavad küll rohkelt köögivilju, kuid ka tükki liha või kala. Vaadates dokumentaalfilme, kus näidatakse loomadega julmalt ümberkäimist ja tapmist, hakkab muidugi õudne, kuid nii ei suuda mõelda.
Pean veganlust praegu pigem äärmusluseks, kuid kes teab, võib-olla kümne aasta pärast väidan vastupidist. Teadus areneb väga kiiresti.
Taimetoitlasi on mitut liiki.
• Vegan on täistaimetoitlane, kes ei kasuta loomset päritolu tooteid, sealhulgas želatiini ja mett, ega kanna nahast riideesemeid.
• Vegetaarlane on taimetoitlane, kes küll sööb muna ja piimatooteid, kuid mitte liha ega kala.
• Mõistet «taimetoitlane» võib kasutada nii vegani kui vegetaarlase üldnimetusena, kuid enamjaolt kasutatakse vegetaarlase tähenduses. Taimetoitlasteks nimetavad end vahel ka need, kes on otsustanud lihast loobuda, kuid söövad kala.