Pildistajad tabasid ametimehi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Vanemas vanusekategoorias pälvis huumori eripreemia Sälli Sedrik omalaadse lähenemise eest politseinike tööle.
Vanemas vanusekategoorias pälvis huumori eripreemia Sälli Sedrik omalaadse lähenemise eest politseinike tööle. Foto: Sälli Sedrik

Viljandimaa noortekeskuse korraldatud foto- ja videovõistluse «Märka ametit!» parimad on selgunud ning võistlustöid saab vaadata internetis ja näitusel.

Võistlusele laekus 37 fotot ja seitse videoklippi. Mõlemas kategoorias käis hindamine kolmes vanuserühmas: alla 14-aastased, 15—18-aastased ning 19—26-aastased. Kõige noorem osaleja oli vaid kümneaastane Lisette Põrk, kes fotoga õpetajast pälvis oma vanuserühmas esikoha.

Jäädvustatud ametimehi oli seinast seina, näiteks televisioonireporter, kullassepp, kosmeetik, akrobaat, helimees ja valgustaja. Kõige enam leidsid portreteerimist kooli- ja lasteaiaõpetaja kutse. Mõni töötegija oli pildile püütud suisa välismaalt: nii pääsesid võistlusele Austraalia farmitöölised ja teesuunaja Egiptusest.

Seppadel on väärt amet

Žürii pidas kõige tähtsamaks fotode ja videote sisu ja kontseptsiooni ühtsust. Žüriisse kuulusid fotograafid Urmas Volmer ja Valdo Ots, Viljandi maagümnaasiumi karjäärikoordinaator Maarika Roosimägi, Jakobsoni gümnaasiumi karjäärikoordinaator Raili Toikka-Tamm, Viljandi ühendatud kutsekeskkooli huvijuht Mairi Reinalu, kunstnik Laura Põld, Jakobsoni gümnaasiumi õpilane ja noortekeskuse vabatahtlik Evert-Jüri Jaanhold ning fotograafiahuviline Paalalinna gümnaasiumi õpilane Mikk Mihkel Vaabel.

Fotode hulgas pälvis teavitamis- ja nõustamiskeskuse eripreemia Ardi Kikermani pilt sepast, sest see on amet, mille kohta on liikvel palju eelarvamusi. «Tihti arvatakse, et see elukutse on minevikku jäänud, kuid see ei ole sugugi nii: tänapäeval on Eestis võimalik sepaks õppida nii kutse- kui ülikoolis. Lisaks peetakse seda rangelt meeste ametiks, kuid ka see ei vasta enam tõele, sest Eestis õpib praegugi sepaks mitu tüdrukut,» põhjendas žürii.

Kõige enam oli fotosid ja videoid pedagoogidest, need oli esitatud igas vanuserühmas.

Kolm videot ühelt autorilt

Võistlusele esitatava video pikkus pidi olema vähemalt minut ja mitte rohkem kui kümme minutit. Klippides tutvustati keraamiku, korstnapühkija ja tikkija põnevat ametit. Tikkijaametit tutvustav võistlustöö jõudis noortekeskusesse riidest kotis, millele oli kirjutatud «Märka ametit!» ja joonistatud omapäraseid ornamente.

Peapreemia pälvis Piret Alvre, kelle meeleolukas ja põnev klipp korstnapühkijast oli žürii hinnangul ühtne kunstiline tervik ning andis ameti sisu põhjalikult edasi.

Eripreemia sai Rasmus Kossesson kolme eriilmelise ja põhjaliku töö eest: keraamik, tikkija, juuksur ratastel.

Võistlusvideosid saab vaadata internetist Youtube’ist.

ARVAMUS
Maarja Sagen,
karjääriinfo spetsialist

Võistluse tulemustega võib igati rahul olla. Eriti teeb heameelt, et kõige enam töid laekus vanimas vanusekategoorias. 19—26-aastatel on märksa vähem võimalusi ennast proovile panna kui kooliealistel.
Esialgu plaanisime lõpptähtajaks 30. novembrit, kuid et töid oli selleks kuupäevaks tulnud vähe, pikendasime tähtaega. See tasus end ära: töid jõudis meieni poole rohkem.
On tore, et paljud tööd annavad tõesti meisterlikult edasi portreteeritava ameti sisu, autorid on selleks kasutanud tutvustavat teksti.
Eriline kiitus kõigile, kes võtsid ette aeganõudva ja mahuka töö valmistada video. Meie võistluse videod on tõesti väga heal tasemel.
 

VÕITJAD
Foto- ja videovõistluse «Märka ametit!» parimad tööd
FOTOD
• Alla 14-aastased:
I Lisette Põrk,
II Kärt Tomp,
III Sigrid Jakobson.
• 15—18-aastased:
I Karin Kiilaspä,
II Marta Jahhu,
III Rauno Vaher.
• 19—26-aastased:
I Reio Rada,
II Karl Haljasmets,
III Piret Alvre.
• Sälli Sedrik — huumori eripreemia omalaadse lähenemise eest.
• Ardi Kikerman — teavitamis- ja nõustamiskeskuse lemmik.
• Tõnu Särki — «Sakala» eripreemia.
• Karl Haljasmets — kunstiline eripreemia.
• Piret Alvre — Viljandi linnavalitsuse eripreemia.

VIDEOD
• Peapreemia Piret Alvre.
• Juhan Tammemäe — noorima vanuseklassi tubli töö.
• Rauno Sams — keskmise vanuseklassi tubli töö.
• Rasmus Kossesson — eripreemia kolme eriilmelise ja põhjaliku töö eest.
Allikas: Viljandimaa noortekeskus

Märksõnad

Tagasi üles