«Mina ütlen, et meiesugune sihtasutus peabki väljaspool Tallinna olema. Ja ma arvan, et sama sobib öelda paljude teiste kohta,» lausus Rosenberg.
Inimesi leiab igalt poolt
Rahandusministeeriumi riigiülesannete analüüsi üks osa keskendub riigiasutuste Tallinnast välja kolimisele. Selles nimetatakse üle 30 asutuse, mille võiks regionaalse tasakaalu huvides osaliselt või täielikult Tallinnast mujale viia. Jutt käib asutustest, mille peakontor võiks idee poolest asuda mõnes teises Eesti linnas, nagu näiteks riigimetsa majandamise keskus, muinsuskaitseamet või patendiamet.
Eilne Eesti Päevaleht kirjutas, et küsis kümmekonna asutuse käest, mida nad kavast arvavad, ja üldine vastus oli, et plaan käib Eestile üle jõu. Ka riigihalduse minister Arto Aas tunnistas hiljuti avalikult, et asutuste suhtumine ideesse on olnud leige.
MES on üks väheseid riigiasutusi, mis on viimastel aastatel Tallinnast mujale viidud. Raul Rosenberg juhtis seda ka enne kolimist. Tema kogemust mööda ei vasta osa niisuguse muudatusega seotud kartusi – näiteks see, et väljaspool pealinna ei õnnestu kõrgharidusega spetsialiste tööle saada – lihtsalt tõele.
«See ei ole niimoodi ei Viljandis ega ka kuskil mujal. Olen selles kindel. Pigem on oskustööliste puudus ja seda üle Eesti,» rääkis Rosenberg. «Kõik on ikkagi palgas kinni. Kui sa suudad inimestele normaalset palka maksta, siis sa ka leiad nad.»
Tõsi, niisuguse seisukoha paikapidavust on sihtasutus viimaste aastate jooksul kõvasti testida saanud, sest Viljandisse minemise asemel otsustas töölt lahkuda enamik senistest palgalistest, sealhulgas juhatusest. Teisalt õnnestus asutusel tuua mitu seni Tallinnas töötanud inimest Viljandisse. Ka hiljem, kui sihtasutus on vajanud mõnd uut töötajat, on Raul Rosenbergi kinnitusel huvi tundnud mitu Viljandimaalt pärit, kuid nüüdseks Tallinnas töötavat inimest.