On hea teada, et eelmise sajandi üheksakümnendatel aastatel kordasid horvaadid serblaste ja bosnialaste suhtes samalaadseid survemeetodeid, küll ehk veidi pehmemal kujul. Ehk ei olnudki väga hea mõte lammutada Jugoslaavia, kus hulk rahvusrühmi olid aastasadu enklaavidena üksteise sees elanud? Võib-olla leiavad Balkani rahvad Euroopa Liidus üksteist uuesti?
MEILE ON PAREMINI tuntud möödunud sajandi esimeste aastakümnete sündmused Venemaal. Eri revolutsioonilised rühmitused tõotasid Venemaa rahvad tsarismi ikkest vabastada. Bolševikel teatavasti tsaari kukutamine õnnestuski. Tõsi, hiljem selgus, et võrreldes kommunistide kehtestatud režiimiga oli tsaaririik lausa paradiis. Aga rahvast hullutati vabaduseaate saavutamise nimel.
Tänu sellele, et Baltimaadel õnnestus Vene tsaaririigist kodusõja segaduste keerises distantseeruda ja sundida kodusõjas räsitud Venemaad oma iseseisvust tunnustama, ei saanud meile osaks katsumused, mille bolševikud Venemaa ja Ukraina rahvastele esile kutsusid. Pärast seda, kui Baltimaid tunnustasid iseseisvate riikidena paljud Euroopa suurriigid, jätkus tollasel Eesti juhtkonnal suures plaanis riigimehelikkust majanduse ülesehitamisele pühenduda. Tundub, et see õnnestus paremini kui paljudel meie tollastel saatusekaaslastel. Ja nagu elu on näidanud, ka tänapäeval.
Demokraatlikku Eesti riiki jätkus aastani 1934, mil kohalikel valimistel saatis edu opositsioonilist Eesti Vabadussõjalaste Liitu. Toonane riigivanem Konstantin Päts ja kaitsejõudude juht Johan Laidoner kehtestasid niinimetatud vaikiva ajastu. Nende väite kohaselt selleks, et kaitsta riiki rahva vaimuhaiguse eest.
Sajad opositsioonijuhid arreteeriti, mõned said väidetavalt isegi hukka. Kõik aate nimel, et päästa riik riigijuhtide keeles mässumeelse opositsiooni käest. Loodi lausa Riikliku Propaganda Talitus, kindlustamaks, et kõik ikka «õiget» juttu räägiksid ja kirjutaksid. Pärast seda, kui Riigikogu söandas valitsust kritiseerida, saadeti see lihtsalt laiali. Kehtestati sisuliselt juhikeskne režiim.