«Jalaka lehe pealispind on enamasti kare, umbes nagu mehe ajamata habe,» toob Ülle Kuldkepp esile veel ühe määramisviisi. «Kevadel on leht alles pehmevõitu, aga kui sellega kesksuvel üle põse tõmmata, võtab lausa vere välja.»
Tuntud loodusemees ja puu-uurija Hendrik Relve hoiatab, et ainult üht oksa või lehte vaadates ei saa kirjeldatud eristamismooduseid siiski sajaprotsendiliselt usaldada. Ka jalakal on lehti, mille rood lõpus ei jagune, ning künnapuu mõnel lehel võib olla üks külg teisest palju lühem.
Et kindel olla, soovitab Relve vaadata hoopis puu vilju, mis moodustuvad pisikestest pruunikatest õitest juulis. Nimelt on künnapuul vilja roots pikem kui seda ümbritsev lennutiib, harilikul jalakal aga tiivast lühem.
Puust tera lõikab kas või leiba
Seda, kui raske on kõnealuseid liike määramistunnuste järgi tegelikus elus eristada, näitab kas või tõik, et jalakat ja künnapuud on isegi looduskaitsealuste puude nimistus ära vahetatud. Kummatigi on eristamisoskus end endistel aegadel hästi ära tasunud, sest tarbepuiduna on künnapuu jalakast märksa väärtuslikum.
Hendrik Relve räägib, et ehkki mõlema liigi puit on kõva ja kaunis, jagub künnapuule sitkust ja paindlikkust tunduvalt rohkem. Künnapuud on rahvasuus kutsutud ka loogapuuks, sest sellest andis painutada kõige paremaid lookasid.
«Jalakast juba looka ei tee,» teab Relve ja lisab, et ühtlasi sai künnapuust kõige paremad kirvevarred.