Sulaga on lund ja jääd katustelt varisenud mitu päeva ja eile kukkus üks lund lükanud mees katuselt alla.
Sula muutis lume ohtlikuks
74-aastane mees oli Viljandis läinud katust lumest puhastama, kuid kaotas kahjuks tasakaalu ja prantsatas alla.
Viljandi haigla kommunikatsioonijuhil Nele Normanil (pildil) ei olnud andmeid, kui kõrgelt mees kukkus, kuid on teada, et ta sai raskelt viga, sest kiirabi viis patsiendi kohe Tartu kliinikumi.
Kommunikatsioonijuht märkis, et eile kella neljaks pärastlõunal oli arstiabi vajanud neli libedal tänaval kukkunud inimest. Nad kõik olid naised, kahel murdus jalaluu ja kahe vigastused olid kergemad.
«Lisaks on täna haiglasse pöördunud inimesi, kes olid libeda tõttu kukkunud eelmise nädala lõpul, kuid otsustasid alles nüüd arstiabi küsida,» lausus ta.
Hoonete seisukord
Viljandi avaturul olid lume raskusega lahti tulnud paar kipakat pikendust ühe müügikoha katuseservas.
Viljandi linnamajandusameti juhataja Priit Vihuri ütles, et mitmel pool on hooned viga saanud, kui lumi on lahti tõmmanud vihmaveerenne ja -torusid. Tema andmetel on Lutsu tänaval sisse vajunud ühe vana kuuri katus, kuid see oli juba varem lääpas.
«Ma ise pole veel näinud, kuid Pärnu maantee ääres kukkus kokku küttekontori kaarhall,» lausus ta.
Kesk-Eesti küttekontori omanik Indrek Sepp takseeris eile keskelt sisse vajunud laohoonet ning kinnitas, et juhtunus polnud süüdi lumi — hoone oli lihtsalt oma aja ära elanud.
«Eelmisel nädalal aeti lumi ära ja seejärel, see oli vist kolmapäeva õhtul, vajus hall kokku,» rääkis ta. «Kahju ei tea praegu öelda. Varingu alla jäi küttematerjali.»
Priit Vihuri avaldas lootust, et ehk on katustelt kukkuva sulalume suhtes kõige ohtlikum aeg möödas.
Osa majaomanikke on ülal varitseva ohu tõttu sulgenud kõnnitee lippide ja lintidega, kuid linnalt pole selleks Vihuri sõnul seni keegi luba küsinud. Tavapäraselt peab tänava sulgeja selle eest linnale maksma, kuid nagu linnamajandusameti juhataja nentis, tuleb praegu kiiresti tegutseda ja piirded on jalakäijate ohutuse pärast vajalikud.
Vihuri märkis, et kui hoone omanik 12—24 tunni jooksul katuse puhtaks ajab ja seejärel jalgtee taas avab, ei hakka linnavalitsus teda tänava omavolilise sulgemise pärast karistama.
«Küll aga tuleb trahvimine päevakorda, kui need kaikad jäävadki püsti ja rohkem midagi ette ei võeta,» hoiatas ta.
Ametnik katusel
Linnamajandusameti peainsener Jaan Lukas toimetas eile kogu päeva ringi. Enne kolmandat katset temaga rääkida võttis Lukas kõne küll vastu, aga nentis, et on parasjagu katusel.
«Jah, väga kiire on olnud,» lausus ta hiljem. Lukase jälgida on linnale kuuluvate hoonete seisukord.
«Kõige hullem on möödas,» tõdes peainsener. «Spordihoone vana osa peal oli lund eriti palju, sopiti kahe meetri kõrguselt. Kui töömees sellest vallist üle ronis, katus lausa nagises. Poleks me lund maha ajanud, oleks katus ilmselt sisse vajunud.»
Ta lisas veel, et näiteks Männimäe lasteaia katust kattis 1.30 meetrit lund, üle meetri oli seda ka maagümnaasiumi katusel aula kohal.
Eilseks oli linna tellimusel lumi lükatud kümne hoone katuselt, tänaseks jäi veel üks.
Lõuna-Eesti päästekeskuse avalike suhete büroo juhtivspetsialist Marek Kiik ütles eile pärastlõunal, et päästjatele ühestki lume tõttu kokku kukkunud ehitisest neil päevil teatatud ei ole.
Paar lumeõnnetust siiski juhtus. Laupäeval rebenes Tarvastu vallas Tinnikuru külas katuselt varisenud lume tõttu maja küljest elektrikaabel. Pühapäeva varahommikul teatati, et Viljandi Lutsu tänaval on maja voodrilaud lume raskuse all elektriliinidele kukkunud.