P, 3.12.2023

Viljandimaalt tuleb kuivi halge tikutulega taga otsida

Egon Valdaru
, toimetaja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kesk-Eesti küttekontorist vuravad koormad paljudesse Eesti paikadesse, aga ka Norrasse ja Rootsi.
Kesk-Eesti küttekontorist vuravad koormad paljudesse Eesti paikadesse, aga ka Norrasse ja Rootsi. Foto: Peeter Kümmel / Sakala

Külm talv kergitab jõudsalt küttepuude hinda ning korralikult kuivanud halge pole kerge leida.

Viljandis asuvast Kesk-Eesti küttekontorist on ostjad viimastel aastatel puid saanud üsna soodsa hinnaga, kuid aastaga on see kerkinud rohkem kui viie euro ehk 80 krooni võrra.
Ettevõtte juhataja Silver Särevi sõnutsi kergitab hinda põhiliselt see, et talunikud ja metsafirmad küsivad tooraine eest rohkem raha.

Viljar Pärkma, kes müüb küttepuid umbes sama hinnaga kui Kesk-Eesti küttekontor, nimetas kallinemise peapõhjuseks kütuse hinna kerkimisest tulenevat veokulude suurenemist.

Kuivad puud on otsakorral

Koos märgade puudega on kallinenud kuivad halud. Liiati ütles mitu müüjat, kellele «Sakala» helistas, et see kraam on otsakorral või juba lõppenud. Samuti selgus, et pakutav ei pruugi kuigi kuiv olla, sest on väljas riidas tahenenud alles läinud kevade lõpust.

Kuiva puu ruumimeetri viib Viljar Pärkma puuliigist sõltuvalt koju 40—42 euroga (625—657 krooniga). Aasta tagasi oli hind seitse kuni kaheksa eurot ehk sadakond krooni odavam.

Kesk-Eesti küttekontor pakub kuivi halge vaid võrkkottides, aga nende hind on juba märksa krõbedam. «Kuivatan märgi puid kuivatiga. Enamik nendest läheb ekspordina Norrasse ja Rootsi. Meil on seal kindlad aastaringsed kliendid, kes tagavad meile stabiilse käibe,» rääkis Silver Särev.

Tema ütlemist mööda läheb ka Eestis müüdavatest puudest Viljandimaale kõigest kümme protsenti. Ülejäänu müüakse mujal ning siis tuleb ostjal veo eest rohkem maksta.

Silver Särevi hinnangul ei hakatud külma saabumise järel Eestis rohkem kütust ostma, sest eelmise talve õppetundi arvesse võttes varusid inimesed juba suvel rohkem tooreid puid.

Ostetakse pärast palgapäeva

Ka Viljar Pärkma arvates pole nõudlus väga suur. «Rahval raha pole. Üritatakse osta võimalikult väikseid koguseid korraga siis, kui raha saadakse, näiteks palgapäeva järel.»
Talunik, kes oma nime avaldada ei tahtnud, ütles, et tegelikult on praegu nõudlus väga suur. Tema meelest on pakkumine väike ning just seetõttu on hinnad turul kõrgele kerkinud.

«Müüjad ei suuda tihti soovikohast kaupa pakkuda. Puud, mida kuivade pähe müüakse, pole tegelikult päris kuivad,» rääkis ta. «Küttepuude müüja on praegu kuningas.»

Talunik lisas, et on PRIA kaudu taotlenud halumasina ostmiseks toetust, kuid on sellest ilma jäänud, sest otsustajate arvates on küttepuudega tegelemine marginaalne ala, mida toetada pole vaja. «Elu aga näitab, et mitu aastat järjest on küttepuude defitsiit.»

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles