Saada vihje

«Ära lase ennast pügada. Osta targalt!»

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Madis Luik
Artikli foto
Foto: ostatargalt.ee

Algab politsei- ja piirivalveameti ning tarbijakaitseameti ühine teavituskampaania «Ära lase ennast pügada. Osta targalt!», et ära hoida pettusi internetikeskkonnas.

Politsei- ja piirivalveameti Põhja prefekti Kristian Jaani sõnul saab politsei iga päev keskmiselt kolm teadet kelmuste kohta ning petturite tekitatud kahju on kokku ligi kolm miljonit eurot aastas.

Jaani sõnul on kelmus elatusallikaks kurjategijatele, kes otsivad ohvriteks ennekõike kergeusklikke ja vähem informeeritud inimesi. Sageli tunnevad kelmile raha maksnud ohvrid ka valehäbi ega taha juhtunust politseile ja lähedastele teada anda. «Kelmustele aitab piiri panna just see, kui inimesed teavad levinud skeeme ja tunnevad pettuseohud ära,» kõneles prefekt.

Tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste sõnul on märkimisväärne osa kauplemisest kolinud internetti ning paraku on selle avastanud ka kõlvatu konkurents. Petta saavad heausksed tarbijad, kes tihti ei oska ohumärke ära tunda.

Kristian Jaani selgitas, et oht pettuse ohvriks langeda on nii ostes kui müües. Kelmid müüvad olematuid tooteid, ei pane ostetud kaupa teele või müüvad tooteid või teenuseid, mis ei vasta varem antud kirjeldusele. Leidub ka selliseid kelme, kes jätavad müüjale kauba eest tasumata või võltsivad müüjate veenmiseks pankade maksekorraldusi.

Inimestel tasub olla ettevaatlik tagant kiirustavate ja oma andmeid varjavate müüjatega nii internetis kui mujal, et mitte petta saada. Andres Sooniste tõi näiteks, et alles hiljuti pakkus üks värskelt loodud e-pood hinnalisi uusi nutitelefone turuhinnast poole väiksema hinnaga ja piiratud koguses, esitades arve hoopis teise firma nimelt. Telefoni eest kiiruga maksnud inimesed jäid ilma nii telefonist kui rahast ja ettevõttega neil enam kontakti saada ei olnud võimalik.

Ka väljaspool internetti tegutsevad agressiivse müügitaktikaga kauplejad, kelle kaup on teadmata päritolu ja kvaliteediga ning müüja oma andmeid ei esita. Samuti võib rahvarohketes paikades kohata valedel alustel annetuste korjajaid, kes heatahtlikke inimesi ära kasutavad. Levivad ka pettused telefoni teel, kus eakatelt inimestelt petetakse välja tuhandeid eurosid, rääkides väljamõeldud lugusid hättasattunud lähedastest.

«Me usume, et suurem teadlikkus on võtmesõna pettuste vähendamiseks ning tahame rõhutada, et aus kaupleja on avalik,» lausus  tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste.

Algav teavituskampaania «Ära lase ennast pügada. Osta targalt!» kestab kuu aega. Kampaaniaga antakse head nõu turvaliseks ostlemiseks internetis ning infot levinumate petuskeemide kohta, et vältida nende ohvriks langemist.

Kampaania veebilehele www.ostatargalt.eehttp://www.ostatargalt.ee on koondatud ülevaade levinud petuskeemidest ja teave, kuidas end kaitsta.

Kommentaarid
Tagasi üles