OPTIMISMIST on kirjutatud palju. Raamaturiiulitelt võib leida hulga populaarseid väljaandeid, milles väidetakse, nagu oleks ainult optimistlik inimene edukas ja õnnelik. Et ees seisab uus aasta, on asjakohane see teema taas lühidalt jutuks võtta.
Kas üksnes optimism toob edu või vajame ka selget pilku?
Paljud infoallikad on levitanud lihtsustatud arvamust, et ainuõige on olla optimist: sellega kaasnevat elus ainult head. Psühholoogias on kõnealust seisukohta ammu korrigeeritud. Uuringud on toonud esile uusi mõtteid ja varasemat arusaama oluliselt laiendanud.
ÜKSKI teadlane ei vaidle vastu: lootuse, hea meeleolu, enesekindluse ja ettevõtlikkusega seotud optimismi on vaja igal inimesel ning ühtlasi aitab see stressiga paremini toime tulla.
Lootusetuse ja negatiivse meeleoluga seonduv pessimism ängistab inimest, võtab temalt teotahte ja muudab ta jõuetuks. Sellegipoolest tuleb küsimusele, kas optimistid on kõige edukamad inimesed, anda eitav vastus.
Psühholoogias on uuringute tulemused näidanud, et edukaimate hulka kuuluvad hoopis need, kellel domineerib kaitsev pessimism. Kaitsev pessimism tähendab potentsiaalsete ohtude ettenägemist ja tegevuste kriitilist analüüsi, kusjuures takistusi kohates ei kaota sellise mõtteviisiga inimene lootust ega tegutsemistahet.
Tavaline pessimist seevastu minetab ebaõnne või negatiivse olukorraga kokku puutudes lootuse, muutub passiivseks, katkestab tegevuse või ei võta enam midagi ette.
Tugevalt arenenud optimismiga seostuvad positiivne meelestatus, ettevõtlikkus, energilisus ning vahel ka oma võimete ja võimaluste ülehindamine.
Igaüks mõistab, et õige tegevusstrateegia saab valida üksnes see, kes tajub maailma realistlikult, nähes selle mitmekesisust ja märgates nii head kui halba. On arusaadav, et asjakohaselt tegutseda on võimalik ainult analüüsides, nähes ette ka ohte ja probleeme.
SELLEST võime järeldada, et eduks on vaja lootuse, enesekindluse ja energia kõrval ka kriitilist meelt. Ainult piiritu optimism, maailma roosades toonides nägemine ei võimalda meil eesmärke saavutada, kui me ei oska ette näha paratamatuid ohtusid.
Niisiis tuleks inimestele uueks aastaks soovida peale optimismi ka kriitilist meelt ja head analüüsivõimet, et kordaminekuid oleks veelgi rohkem.