Apteegid osteti mõne tunniga vaktsiinist tühjaks

Gripivaktsiin saabus Eesti apteekidesse müügile juba oktoobris.

FOTO: Margus Ansu / Tartu Postimees

Pärast seda, kui kolmapäeval läksid ajakirjanduses laiemalt liikvele teated gripilaine paisumisest, ostsid inimesed mõne tunniga apteegid vaktsiinist tühjaks.

Neljapäeva hommikuks näitas ravimiinfo andmebaas, et 18 000 elanikuga Viljandis ei olnud gripi­vaktsiini üheski apteegis. Üksikud kogused olid saadaval veel sellistes väikestes keskustes nagu Abja-Paluoja ja Kõpu.

Viljandi Centrumi kaubanduskeskuses tegutseva apteegi juhataja Karin Jõgisoo sõnul käivad praegu Eestisse toojatega läbirääkimised selle üle, kas ja millal võiks uus kogus ladudesse saabuda, kuid selles pole selgust. «Need laotüdrukud, kellega meie oleme suhelnud, ei ole seni osanud midagi konkreetset öelda. Seega ma ei välistaks, et niipea polegi leevendust oodata,» sõnas ta.

Jõgisoo seostas vaktsiini läbimüügi hüppelist kasvu otseselt viimaste päevade meediakajastusega, mis andis üheselt mõista, et gripilaine on nagu varasematel aastatel jaanuari lõpuks Eestisse jõudnud. Ühtlasi avaldas apteegi juhataja imestust, et inimesed ei ole aastatega õppinud aegsasti tegutsema. «Vaktsiin oli igal pool vabalt saada juba sügisest saadik, kuid varem ei tundnud peaaegu keegi selle vastu huvi,» sõnas ta.

Gripivaktsiin tekitab organismi kaitsvad antikehad alles paari nädala jooksul, mis tähendab seda, et selle perioodi jooksul pärast süstimist on siiski võimalik nakatuda. Seega isegi kui uus kogus vaktsiini peaks millalgi Eesti apteekidesse saabuma, ei pruugi sellest enam kasu olla, sest haiguspuhang võib selleks ajaks mööduda.

Tagasi üles