P, 10.12.2023

Riik otsib roolijoodikute autodele kaineid juhte

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tartu maavalitsus müüb aastas 30–50 konfiskeeritud sõidukit ja mullu sattus nende hulka ka kahel Viljandimaa roolijoodikul käest võetud auto. Piltidel olevad Opel ja Ford leidsid kiiresti uue omaniku.
Tartu maavalitsus müüb aastas 30–50 konfiskeeritud sõidukit ja mullu sattus nende hulka ka kahel Viljandimaa roolijoodikul käest võetud auto. Piltidel olevad Opel ja Ford leidsid kiiresti uue omaniku. Foto: Tartu maavalitsus

Kui istuda purjus peaga rooli, muutub sõiduk kuriteo toimepaneku vahendiks, mille võib inimeselt kohtuotsusega ära võtta ja maha müüa. Mullu aitas oma sõidukiga riigikassat kosutada ka kolm Viljandimaal vahele jäänud roolijoodikut.  

Sõiduki konfiskeerimine kriminaalasja käigus on põhikaristusele lisanduv mõjutusvahend ning selle kohaldamist taotleb prokuratuur tavaliselt sel juhul, kui inimene tabatakse korduvalt joobes olekus mootorsõidukit juhtimas. Kui Viljandimaal jäeti mullu sõidukita kolm sellist tegelast, siis Lõuna-Eestis kokku kümme korda nii palju.  

Kusjuures seadus võimaldab taotleda sõiduki konfiskeerimist ka sel juhul, kui see ei kuulu otseselt sellele isikule, kes seda purjuspäi juhtis. Nii võetigi mullu augustis 29-aastaselt Mihklilt ära Opel Corsa, mis polnud isegi tema oma.

Astusid korduvalt samale rehale

Tegemist oli isikuga, kes tabati mullu mais ühe nädala jooksul kaks korda promillise joobega roolist. Kui 5. mail jäi napsise peaga Opeli rooli istunud mees vahele Viljandis Köstri tänaval, siis 11. mail tiirutas ta samas olekus ja sama autoga juba Suure-Jaanis. Pealegi ei olnud tal sõidukijuhtimise õigust.

Mai tõi kaasa teisegi rikkumise, mis lõppes sõiduki konfiskeerimisega. Seekord tuli loobuda hoopis mopeedist ja sellest jäi ilma 51-aastane Arvet, kelle vereringes voolas lubatust rohkem alkoholi. Et mees oli samasuguses olekus sama mopeedi seljast tabatud ka 2013. aasta suvel, tuligi Viljandi maavalitsusel tema sõidukile uus omanik leida.

Mopeedi, millega Arvet armastas linnas kange õlle järel käia, müüs Viljandi maavalitsuse riigivara peaspetsialist Lembo Neerot. Ühegi auto müümisega tal läinud aastal tegemist teha ei tulnud. Et Lõuna prefektuuri suured laod on Tartus, siis tegelebki konfiskeeritud autodega tavaliselt hoopis Tartu maavalitsus, kes need portaalis auto24 oksjoni korras müüki paneb. 

Maavalitsus kui kogenud autoärikas

Viljandimaal konfiskeeritud autodest sattus eelmisel aastal oksjonile veel Ford Focus, mida kasutas kuriteo toimepaneku vahendina 46-aastane Hans. Ta kulges oma punase suksuga mullu septembris Viljandis Tallinna tänaval, olemata seejuures kõige kainem.

Tartu maavalitsuse riigivara peaspetsialist Kaja Hakkaja ütles, et kõik eelmisel aastal konfiskeeritud autod on müüdud. Nagu teiste roolijoodikute autod läksid soojade saiade kombel kaubaks ka Viljandimaal konfiskeeritud Opel ja Ford. Seda, mis hinnaga need maha müüdi, Hakkaja aga öelda ei saanud, sest hindu on õigus näha vaid oksjonil osalejatel. 

Hakkaja müüb aastas 30–50 sõidukit. Mullu domineeris Lõuna-Eestis konfiskeeritud sõidukite markide seas Opel, mida võeti joobes juhtidelt ära seitse. Valdavalt Saksa päritolu neljarattaliste sekka sattus aga näiteks ameeriklane Pontiac Trans, mille müügist saadud tulu samuti riigikassat turgutas.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles