Maavalitsuse naispere jätkas meestepäeval üllatamise traditsiooni

Marko Suurmägi
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Meestepäev Viljandi maavalitsuses.
Meestepäev Viljandi maavalitsuses. Foto: Erakogu

Mullu 19. novembril tegi Viljandi maavalitsuse naispere asutuse meestöötajatele suure üllatuse, kui õnnitles neid rahvusvahelise meestepäeva puhul. Seda traditsiooni jätkati ka tänavu, et ühtlasi täita eelmisel antud lubadust olla rahvusvahelise meestepäeva maaletooja Eestis.

Nõnda algaski reedene tööpäev maavalitsuses sellega, et naistöötajad kinkisid tosinale meeskolleegile punase-valgekirjud töökindad koos kingituse saajat iseloomustava vanasõnaga.

Maasekretär Küllike Kütt rääkis, et vahelduseks peaga töötamisele on kahtlemata hea mõnda füüsilist tööd teha. «See on kasulik ka meeste tervisele, millele praegu väga palju tähelepanu pööratakse. Samas on nii, et kui te, mehed, liiga palju füüsilist tööd teete, võite ju oma õrnad käekesed ära rikkuda,» selgitas ta töökinnaste kinkimise põhjust.

Eelmisel aastal algatatud meestepäeva tähistamise eel selgus, et novembrikuus peetakse maailmas koguni kahte meestepäeva: 3. ja 19. novembril. Tõsi küll, eri piirkondades ja suuresti ka erinevatel eesmärkidel.

Toonane haridus-, kultuuri- ja sotsiaalosakonna peaspetsialist Kaja Land oli saksakeelse Wikipedia abil välja selgitanud, et esimest korda tähistati meestepäeva Euroopas 3. novembril 2000 Austria pealinnas Viinis. Tegu oli Mihhail Gorbatšovi ideega meeste terviseteadlikkuse tõstmiseks. Esimese meestepäeva (Weltmännertag) korraldas Mihhail Gorbatšovi sihtasutus koostöös Viini ülikooli androloogiaosakonna ja Viini linnavalitsusega.

Alates 2000. aastast juhivad Austria meedikud 3. novembril tähelepanu meeste halvale tervislikule olukorrale. Esimese meestepäeva moto oli “Naised, kuulake mehi!”.

Meestepäeva ingliskeelne märksõna andis aga Wikipediast otsides tulemuse, et aasta varem, 1999. aastal oli Trinidadist ja Tobagost alguse saanud tava tähistada meestepäeva (International Men's Day) 19. novembril. Sealt levis tava edasi enamasti ingliskeelsetesse riikidesse ning praegu tähistavad seda päeva Jamaika, Austraalia, India, USA, Singapur, Suurbritannia, Malta ja Lõuna-Aafrika Vabariik, mainitud on veel Keeniat, Brasiiliat, Tansaaniat, Norrat ning ka Saksamaad.

Meestepäevaga tahetakse juhtida tähelepanu meeste ja naiste tervisele, samuti parandada sugude suhteid, edendada nendevahelist võrdsust ning näidata positiivset eeskuju. See on päev, et juhtida tähelepanu meeste diskrimineerimisele ning samas tunnustada meeste panust ja saavutusi perekonnaelus, abielus, lastekasvatamises ja ühiskonnas.

Kuupäevaks valis ettevõtmise algataja, kohaliku ülikooli professor Jerome Teelucksingh 19. novembri aga lihtsalt oma isa sünnipäeva järgi, sest pidas isa parimaks eeskujuks. Teised riigid on seda kuupäeva seostanud sageli oma ajaloos oluliste sündmustega, tihti lahingutes hukkunud meeste mälestamisega. Indias näiteks leiti meestepäeva tähistamine 19. novembril olevat sobiv seetõttu, et India suurimad rivaalid kriketimängus – Austraalia, Jamaika ning Trinidad ja Tobago – juba tähistasid meestepäeva sel päeval.

Erikeelsete Wikipedia artiklite järgi on ÜRO seejuures tunnustanud meestepäevana nii 3. kui 19. novembrit.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles