Vereproovi tehakse kõikides Eesti laboratooriumides, väljaheiteproovi kas kiirtestina arsti kabinetis või laboratooriumiuuringuna. Hingamistest nõuab aparaati, mis on Tartu ülikooli kliinikumis.
Mina soovitan Helicobacter pylori määramiseks väljaheiteproovi, mida saab teha igas laboratooriumis, sest testained on Eestis saadaval. See moodus sobib ka laste uurimiseks.
Kui helikobakteri foon on suhteliselt madal ja gastriidi tunnuseid, nagu kõrvetisi ja valu ei ole, kas siis on ravi vaja? Mitu antibiootikumi korraga mõjub ju rängalt. Kas pole mingeid alternatiive?
Isegi kui inimene midagi ei kaeba, võib tal ometi olla gastriit, mille tagajärjel võivad ajapikku tekkida muud sellega seotud haigused ja siis ilmnevad ka vaevused. Tänapäeval ollakse veendunud, et Helicobacter pylori nakkuse korral vajavad ravi kõik mao- ja kaksteistsõrmiksoolehaavandiga patsiendid ning maovähihaigete lähisugulased.
Ravida tuleks kõiki, kellel on mingi põhjusel testitud Helicobacter pylori’t ja see leitud. Peetakse ebaeetiliseks jätta patsient nimetatud bakteri tuvastamise järel ravita.
Efektiivne on vaid juhise järgi tehtud ravi, mis eeldab kolme medikamendi kasutamist.
Selle tõhususe kohta on tänapäeval palju andmeid. Tüsistusi seitsmepäevase kuuri järel enamasti ei teki ning see pole olnud haigetele koormav.
Kui ravikuur on tehtud ja inimene tunneb ennast hästi, kas siis on ikka vaja pidevalt gastroenteroloogi juures käia või võib seda teha enesetunde järgi?
Ravi tulemuslikkust võib paari kuu pärast kontrollida, kuid see pole kohustuslik. Efektiivsus on suur ning uut nakatumist pole enamasti karta. Kindlasti ei pea patsient käima gastroenteroloogi juures: selle probleemi ja raviga tegeleb perearst.