/nginx/o/2015/12/14/4798811t1h138b.jpg)
Paar nädalat vähem kui aasta on Viljandi tänavaid koristanud linnale endale kuuluv heakorraettevõte ning linna juhtkond on rahul nii tehtu kvaliteedi kui tööle kulunud summaga.
Abilinnapea Kalvi Märtini sõnul on aasta tagasi alustanud Viljandi Linnahooldus püsinud etteantud eelarves loodetust isegi paremini, aga kaugeleulatuvaid kokkuvõtteid hakatakse tegema järgmisel sügisel. «Siis on seljataga pisut pikem periood,» lisas ta.
Aasta alguses tegutsema asunud linnakoristusettevõtte esimene ülesanne oli puhastada kõnniteed ja parklad sinna uusaastaööl loobitud prahist. Maini oli kümme töötajat ametis enamasti kesklinna kõnniteede koristamisega, kuid tööd tuli järjest juurde. Nii kui linnal mõni heakorraettevõttega sõlmitud leping läbi sai, läks tööjärg üle Linnahooldusele. Nüüdseks on ettevõttel 14 töötajat ning lisaks kõnniteedele hooldatakse kõiki Viljandi haljasalasid ja kalmistuid. Uuel aastal lisandub veel koolide ja lasteaedade ümbruse koristamine ning see toob ettevõttesse kaks uut töötajat.
Paremini, kui loodeti
«Rahasummadest ma täpselt rääkida ei oska, aga see on teada, et ettevõtte loomine on püsinud eelarves ning on saanud osta rohkem ja paremaid töövahendeid ja traktoreid, kui algul plaaniti,» kinnitas Kalvi Märtin.
Ettevõtte eelarve oli sel aastal 505 700 eurot ning sellesse oli planeeritud hulk alustamisega seotud kulusid.
Ka seda, kui palju suudetakse oma ettevõttega raha kokku hoida, pole linnavalitsuses seni läbi arvutatud, aga abilinnapea hinnangul näitab prognoos, et kallimaks pole töö läinud. Kalvi Märtin kinnitas, et ka pärast kevadist võimuvahetust pole linnavalitsuses arutatud heakorraettevõtte kaotamise võimalust, sest selle loomine on end õigustanud.
Kui Viljandi Linnahoolduse asutamist alles kavandati, selgitas toonane abilinnapea Malle Vahtra, et eesmärk on tööd kätte saada varasemast 6-7 protsenti odavamalt, et sääst oleks kuni 70 000 eurot aastas. Kokkuhoiust tähtsamaks peeti aga seda, et oma ettevõttele saavad linnajuhid anda korraldusi kiiremini ja kvaliteeti kontrollida tõhusamalt kui lepinguliste partneritega asju ajades. Liiati oli aasta tagasi linnal heakorratööde tegemiseks sõlmitud koguni 19 lepingut ning iga uue lepingu sõlmimine tähendas hinnatõusu. Eelmisel aastal maksis linn heakorratööde eest ettevõtetele miljon eurot ning üsna tihti polnud linnajuhid ja elanikud töö kvaliteediga rahul.
Ettevõtte juhataja Margus Suigusaare sõnul pole elanikud Viljandi Linnahooldusele suuri etteheiteid teinud ning ka linnajuhid on kvaliteediga rahul olnud.
Ettevõte kolis
Ühe muudatuse on uus ettevõte üle elanud: aasta algul alustas see tööd Reinu tee ääres asuval rendipinnal, kuid 1. detsembril kolis Musta teele, kus renditakse suuremaid ruume linnale kuuluvalt vee-ettevõttelt.
«Vanas kohas oleksime pidanud hakkama tegema juurdeehitusi, sest meie masinad ei mahtunud sinna enam ära,» nentis Suigusaar.
Linnahooldus peaks jätkama kasvamist veel paari aasta jooksul, sest viimased kohustused lisanduvad ettevõttele alles 2018. aastal. Vaid praegu lepingu järgi 500 000 eurot aastas maksev sõiduteede aastaringne hooldamine jääb tööks, mida linn ka tulevikus sisse ostab ning mida ta oma ettevõtte kohustuseks ei pane.