Skip to footer
Saada vihje

Kommentaar. Saksamaa tõrjub terroriohtu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kristiina Vaarik

Pariisi terroriakti järel pöörab ka Saksamaa terroriohule suuremat tähelepanu, eriti pärast 18. novembrit, mil Hannoveris aset leidma pidanud Saksamaa ja Hollandi jalgpallivõistlus võimaliku pommiohu tõttu ära jäeti.

Saksamaa on tänavu vastu võtnud ligikaudu 800 000 põgenikku, mis teeb umbes ühe protsendi elanikkonnast. Arv on suur ja kohalike ohutunne aina kasvab. Tõuke selleks andis ka Pariisi sündmuste järel ilmnenud fakt, et kaks terroristi sisenesid riiki asüülitaotlejana.

Sakslasi paneb sügavalt muretsema seegi, et lisaks väljast tulevale ohule on riigis palju kohalikke islamiradikaale. Kuigi politsei peab neil teataval määral silma peal, ei pruugi see suurt midagi tähendada: ka Prantsuse politsei oli pidanud ühte Pariisis terroriakti sooritanut juba pikemat aega ohuks ühiskonnale.

Kõige ohtlikumad on suurkogunemised, nagu hiljuti kõikjal üle Saksamaa alanud jõuluturud, kuhu koguneb õhtuti palju heatujulist rahvast hõõgveini jooma. Kardetakse, et just selliseid üritusi võivad terroristid välja valida. Augsburgi jõuluturu müüjad ütlesid kohalikule ajalehele, et neil hirmu ei ole, kuid nad arvavad, et kliente võib hirmuatmosfääri tõttu vähem kohale tulla.

Politseinikel on kiired ajad: lisaks üldisele kõrgendatud tähelepanuga kohalolekule suurüritustel jälgivad nad üksikuid võimalikke terrorikavandajaid. Näiteks oktoobris korraldasid eliitpolitseinikud operatsiooni kahte Leipzigi korterisse, sest olid saanud vihjeid, et kaks Saksa tuneeslast plaanivad rünnakut. Mõni päev varem pidas politsei Offenbachis kinni 20-aastase mehe, kes oli Süürias võidelnud ja avaldanud internetis foto, millel poseeris kellegi äralõigatud peaga. 

Kuigi meediast on käinud läbi idee rakendada sõjaväelasi terroristide tegude ennetamiseks nii-öelda abipolitseinikena, ei pea poliitikud seda võimalikuks, nentides, et militaar- ja politseitöö vahel on selge piir. Probleem on pigem selles, et alates 2000. aastast on riigis rahapuuduse tõttu töö kaotanud 16 000 politseinikku, kuid praeguses situatsioonis oleks politseitöötajaid hädasti rohkem vaja.

Võimalikke terroritegude sooritajaid on Saksamaal hinnanguliselt üle 400. Neid kõiki ei saa aga kogu aeg jälgida kas või juba seetõttu, et paljud politseinikud teevad niigi ületunde, näiteks Saksamaa ja Austria piiril põgenikevoolu ohjeldades.

Miks muutuvad noored moslemid radikaalseteks terroristideks? Saksamaa on aastate jooksul palju põgenikke vastu võtnud, lisaks on riigis suur türklaste kogukond, integratsioon kipub aga nii mõnelgi juhul ebaõnnestuma, nagu riigipea Angela Merkel juba 2010. aastal «multikulti» kohta ütles. Mõned märksõnad terroristiks muutunute kohta: «sisserändajate laps», «kasvanud üles probleemses linnaosas», «moslem», «kooli pooleli jätnu», «kurjategija», «islamist»...

Kuigi ühiskonna oluline ülesanne on integratsiooni parandada, on põhipõhjus, miks noored sakslased ISIS-e välisvõitlejaks hakkavad, kohalike islamiradikaalide ehk salafistide ajupesu. Salafistide arv Saksamaal on ülikiiresti kasvanud: ühe aasta jooksul 7000-lt 10 000-ni.

Nii mõnigi mu tuttav Saksamaal on sarnaselt minuga immigrant, kuigi mitte pagulane. Viimati Pariisis juhtunu mõjus eriti rängalt moslemitele ja araablastele (araablased võivad olla ka kristlased), sest lisaks Süüriast tulnud rahvahulgale muudab see sakslaste arvamust moslemite ja üldse välismaalaste suhtes tõenäoliselt märksa ebasõbralikumaks. Mõnigi neist küsib endalt, kas sellises situatsioonis on Saksamaa neile tulevikus parim koht elamiseks, isegi kui neil on siin kool või ülikool lõpetatud, töökoht olemas ja saksa keel suus. 

Võõraste vastu kasvav viha mõjutab elukvaliteeti eelkõige neil, kes on välimuselt keskmisest sakslasest erinevad, isegi kui nad on Saksamaal sündinud. Terroriõhkkond ja hirm muudavad kõiki ettevaatlikuks ning neonatside arvamuse järgi on parim kaitse rünnak. 

Üks Egiptuses elav eestlanna võttis ühes foorumis asja kokku nii, et tema meelest on Egiptuses juba turvalisem elada kui Euroopas. Minu arvates ei ole see muidugi tõsi, aga näitab, kuidas kohutavad terrorirünnakud kiiresti inimeste hinnanguid muudavad.

Kommentaarid
Tagasi üles