Edevusest netti riputatud video tõi motomeestele uurimise

Motohuligaanid sõitsid valimatult lossimägede varemete vahel, sildadel ja jalgradadel.

FOTO: Kuvatõmmis

Populaarsesse videokeskkonda Youtube on 12. oktoobril lisatud videoklipp sellest, kuidas kaks mootorratturit Viljandi lossimägede nõlvadel, treppidel ja kõnniteedel arutult ringi kihutavad.

Kogu trikitamine on üles võetud ühe ratturi kiivrikaameraga ning üle kümne minuti vältavas klipis täristatakse kogu ala risti-rästi läbi. Mehed ei pea paljuks rippsillale kummi kärsatades musti jutte tõmmata ja jalutusradadel hulljulgeid kiirendussööste sooritada. Ühtegi pahaaimamatut patseerijat nende rataste ette ei jää ning huligaanid lõpetavad sügavas padrikus üksteist kordamööda mudast välja sikutades. 

Et ratturid kannavad tumendatud klaasidega kiivreid, pole nende nägusid näha. Küll aga vilksavad videos mõlema ratta numbrimärgid. Autoregistrikeskuse otsingumootori andmetel kannavad neid 2007. aastal arvele võetud ning üsna võrdsete näitajatega tsiklid: ühe mootori töömaht on 660 ja teisel 553 kuupsentimeetrit ning nende tühimass on vastavalt 189 ja 131 kilogrammi. Ülevaatus on tehtud mõlemal mootorrattal, kuid pisemal pole parajasti kehtivat liikluskindlustust.

Linnal polnud aimugi

Ühtegi teadet lõhkumiste kohta polnud kolmapäevaks Viljandi linnavalitsusse laekunud. Majandusameti juhataja Reevo Maidla ei olnud ka huligaanitsejate klippi näinud. 

«Suhtume juhtumisse äärmise tõsiduse ja hukkamõistuga,» kinnitas Maidla, kui oli video läbi vaadanud, ning lisas, et teatas sellest ka politseile. «Ootan vastust, kas vaja on ka linnavalitsuse avaldust õigusrikkumise kohta või algatatakse menetlus ilma selleta. Selge on see, et treppidel ja kergliiklussildadel on mootorsõidukiga liiklemine keelatud.»

Ametnik avaldas nördimust ka pealtnägijate ükskõiksuse üle. «Kaks pätti kihutavad päise päeva ajal 15 minutit mööda lossimägesid ringi ja mitte keegi ei helista politseile! Inimesed, palun märgake, kui keegi kihutab, valesti pargib, purjus peaga rooli istub, mööda haljasala rallib või kooli nurga taga väiksemale eakaaslasele kolki annab. See ei ole normaalne ning sama ebanormaalne on ka see, et meie siis kõrvale vaatame.»

Trahvist ei pääse

Politsei pressiesindaja Maria Gonjak kinnitas, et liiklusseaduse järgi ei ole lubatud liigelda mootorsõidukiga aladel, mis pole ette nähtud mootorsõidukitele, maaomaniku- või valdaja loata. «Seega ei ole videos nähaolevate mootorratturite tegevus seadusega kuidagi kooskõlas. Karistusena võib sellise rikkumise eest oodata rahatrahv,» märkis Gonjak.

Tema sõnul mõistavad korrakaitsjad sellise teguviisi hukka, sest sellega häiritakse kaaskodanike rahu. «Ühtlasi tekitab mootorratastega haljasalal liikumine inimestes segadust, mille tõttu on ohuolukorrad kerged tekkima.

«Kuigi kihutajate näod olid kiivritega varjatud, rõhutas pressiesindaja, et registreerimisnumbri järgi saab kindlaks teha kõigepealt sõiduki omaniku ning edasi tuleb appi juba liiklusseadus, mis sätestab, et kui mootorsõiduki omanik annab mootorsõiduki kasutada teisele isikule, peab ta kuue kuu jooksul liiklusjärelevalve tegija nõudmisel esitama kasutaja andmed. «Selle järgi on võimalik kindlaks teha, kes rikkumise hetkel sõidukit roolis,» kinnitas Gonjak.

Eile pärastlõunaks olid kihutajate isikud kindlaks tehtud ning mõlema suhtes algatatud väärteomenetlus. Politsei on vestelnud ka ühega juhtidest ja too tunnistas oma rikkumist. 

Pärast artikli ilmumist on video üleslaadijad muutnud selle seadeid nii, et avalikult seda enam Youtube'is näha ei ole.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles