Mesikäpp tuuseldas maakonna ainsat ristipuud

Metsas ei kohta just palju puid, mille juures on looduskaitsemärgiga silt. Et aga karu lugeda ei osanud ja kõht tahtis täitmist, saigi maakonna ainus kultuspuu tema kihvu tunda. Edu Kuill käis seda koos keskkonnaameti spetsialistiga kaemas.

FOTO: Liina Laanemets

Olgugi et Soomaa metsades kasvab tuhandeid puid, leidis kohalik karu hiljuti üles ainsa, mis on looduskaitse all. Kõpu vallas Iia külas kasvav ristimänd jäi mesikäpale ette seetõttu, et ta haistis sealt head saaki.

Eelmisel nädalal läks Soomaa loodusmees Edu Kuill koos keskkonnaameti Pärnu-Viljandi regiooni kultuuripärandi spetsialisti Liina Laanemetsaga uurima vihjet, mille kohaselt oli looduskaitsealune ristimänd räsida saanud. 

Kohale jõudes leidsid nad Kuilli sõnul eest üllatuse: regiooni ainsa kultusmänni kallal oli käinud karu, närides ligi kahe meetri kõrgusele puutüvesse peasuuruse augu, mille kaudu sai varastada mett. 

Ristikohtadest oli mädanik sisse läinud, puu oli seest õõnes ja mesilased olid sinna mugava kodu asutanud juba mitu aastat tagasi. «Karu tühja puud närima ei lähe. Seal pidid olema nii kärjed kui haue,» ütles Kuill, kes leidis sündmuskohalt ka ühe pooliku kärje. 

Edu Kuill selgitas, et karud muutuvad enne talveunne jäämist toitumises eriti aktiivseks, sest neil on vaja talveuinakuks naha alla rasva koguda. 

Ristimänni sisse tehtud auk võib tema sõnul puu eluiga küll lühendada, aga loodus loodusele vastu ei saa.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles