Krossiraja vastased: Karksi vald jättis meid üksi

Tartu ülikooli töökeskkonna labori spetsialistid olid laupäeval oma mõõteseadmed üles pannud Vana-Virite krossirajast umbes 400 meetri kaugusele Pisina talu põllule.

FOTO: Marko Saarm / Sakala

Karksi vallavalitsus hindas Mäeküla ja Sudiste küla piiril juba kolmandat aastat paksu verd põhjustava motokrossiraja seaduslikuks. Osa ümbruskonna elanikke ei kavatse sellega leppida ja kaalub kohtusse pöördumist.

Vana-Virite talu maale üle-eelmisel aastal rajatud krossirajal peeti läinud laupäeval kümnete inimeste osavõtul perepäeva. Seda hoolimata tõigast, et peremees Aivar Moks oli kevadel vallavolikogule saadetud kirjas lubanud avalikuks otstarbeks mõeldud motokeskuse arendamisest ja seal ürituste korraldamisest loobuda. Samal ajal kui mootoritest ja võidukihutamisest lummatud huvilised katsetasid rajal nii ATV-sid kui tsikleid, olid mõnisada meetrit eemal maanteeäärsel põllul Tartu ülikooli töökeskkonnalabori spetsialistid ametis mürataseme mõõtmisega.

Vallas pettunud

See andis kinnitust, et krossirajalt tulevast mürast häiritud naabrid pole vastupanust loobunud ning kavandavad oma seisukoha kehtestamiseks edasisi samme. Ühtlasi on nad vallajuhtides pettunud ja süüdistavad neid kogukonda vaevavast murest möödahiilimises.

Ametlikult tellis mõõtjad laupäeval kohale Liivi Jõe, kes elab krossirajast mõnesaja meetri kaugusel Pisina talus, kuid et teda polnud tol päeval kodus, võttis neid vastu kilomeetri jagu põhja pool suvekodu pidav Tartu ülikooli kantsler Andres Liinat. Nii Jõe kui Liinat on olnud vaidluse algusest peale krossiraja vastaliste esirinnas.

Mõtlevad kohtule

Küsimusele, millise tulemuse mõõtmine andis ning mida sellega kavatsetakse peale hakata, jäi Liinat eile vastuse võlgu. «Ehkki pealtnäha lihtne, on tegemist päris keerulise protseduuriga ning andmed vajavad veel laboris analüüsimist. Seal käsitletakse mitmeid parameetreid, mida mina pole pädev selgitama. Aga kui tulemus käes, anname kindlasti ka avalikult teada, mida me sellest järeldame ja kuidas edasi käitume. Ennekõike käsitleme mõõtmistulemust lisaargumendina juba niigi selgete asjaolude kõrval,» selgitas Liinat.

Muu hulgas ei välistanud ta kohtutee alustamist, sest tema hinnangul on Karksi vallavalitsus jätnud oma elanikud murega üksi ega ole püüdnud kuidagi tüli mõistlikule lahendamisele kaasa aidata.

Seejuures pidas Andres Liinat esmajoones silmas üle-eelmisel nädalal avalikuks saanud vallavalitsuse otsust lõpetada Vana-Virite omanikule ettekirjutust tegemata kevadel alustatud riiklik järelevalve. Lõppjärelduses viitas vald aktsiaseltsi Ramboll Eesti eksperthinnangule, mille kohaselt klassifitseerub kõnealustel kinnistutel olev krossirada tavaliseks erateeks, mille rajamiseks pole omanikul kohustust võtta ehitusluba ja korraldada keskkonnamõjude hindamist. Seega pole omanik valla silmis seadust rikkunud.

«Nad läksid lihtsama vastupanu teed, naeruvääristades lisaks kogukonnale seadusandjat ehk Eesti riiki,» selgitas Liinat oma vaatenurka. «Mina küll ei usu, et ehitusseadust luues oli rahvaesindajate mõte arvata erateeks sellist teed, mis mitte kuhugi ei vii, mille ääres lehvitatakse ruudulippe ning kus sõidetakse ainult teatud sorti mootorsõidukitega. See on krossirada, mitte eratee.»

Brežnev on surnud

Vana-Virite peremees Aivar Moks kinnitas Sakalale, et on mõõtmiste korraldamisest teadlik. «Mõõtku terviseks, nii palju kui kulub. Ma tean väga hästi, et nad ei saa sellest mitte midagi, sest me ei ületa mingeid norme,» jäi ta enesekindlaks.

Äsjase perepäeva hindas Moks väga edukaks, sest sinna tuli kokku hulk rahvast ning kõik osavõtjad jäid vabas õhus veedetud puhkepäevaga väga rahule. Ühtlasi teatas ta, et kavatseb rahvast oma maale motoüritustele kutsuda ka tulevikus ega plaani selle lubatavuse üle kellegagi vaielda.

«Meil on vaba maa. Nõukogude Liit on läbi ja Brežnev surnud – ma võin oma maal teha seda, mida tahan,» sõnas ta.

Ühtlasi kiitis omanik naabreid selle eest, et nood on oma pahameelt avalikult ajalehes demonstreerides uuele krossirajale reklaami teinud ning see tagab tulevastele ettevõtmistele tõenäoliselt suure osavõtjaskonna.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles