Viljandis mööda Jakobsoni tänavat kulgejad on kindlasti märganud kultuuriakadeemia ühiselamu ette laotud põhupakkidest müüri. Looduslikust materjalist ehitis on krundi omaniku sõnul mõeldud summutama mööda voorivate autode lärmi.
Põhupakkidega linnamüra vastu
Jakobsoni tänav 41 hoovil asub lisaks tudengite magalale pisike eramu, mille omanik on Oja erakooli juht Piret Anier. Tema eestvõttel müratõke ka püstitati. See, et materjaliks said valitud just põhupakid, on Anieri sõnul suuresti asjaolude kokkulangemine. Nimelt on ehituseks kasutatud põhk pärit lõppenud suvel Olustveres mängitud Ugala lavastuse «Vereliin» kujundusest.
Maalähedast meeleolu loov müürijupp märgib Anieri sõnade kohaselt lisaks heli summutamisele tänava- ja eraruumi vahelist piiri.
Mõne aasta eest kõnnitee äärest kadunud hoone vundamendile on kolmes kihis ritta laotud ühtekokku peaaegu kakssada kandilist põhupakki. Osa neist on ka kahes kihis, sest põhk sai lihtsalt otsa. Et materjali jäi vajaka, pole Anieri sõnul müür veel püstitatud ülesannet täiel määral täita suutnud. «Eks ta toimi natuke ikka. Mitte nii hästi, kui loodetud, aga pisut aitab,» möönis ta.
Põhusein püstitati oktoobri algul ning varem käidi selle üle nõu pidamas linnavalitsuse arhitektuuriametis. «Küsisime, kas ja mismoodi võiks asi lahendatud olla. Arutasime koos väljakäidud ideed ning sealt öeldi, et võib proovida küll. Oluline, et müür näeks esteetiline välja,» rääkis Anier.
Ka Viljandi linnavalitsuse juhtivarhitekt Leelo Saar kinnitas, et lahendus arutati ühise laua taga läbi ning kõik vajalikud load on kooskõlastatud. «Et see on ikkagi ajutine ehitis ning asja taga seisvatel inimestel on arhitektuuriteadmiste taust, siis miks mitte proovida?» leidis Saar.
Edasisi kindlaid plaane krundi omanik veel teinud ei ole. Nii ei osanud ta eile Sakalale öelda, kas toob põhupakke juurde või ehitab hoopis midagi püsivamat. «Katsetame veel, kuidas sein töötab, ja siis tegutseme vastavalt sellele edasi,» arvas Anier.