Kolmapäeva õhtul jäi Sakala fotograafi objektiivi ette Viljandi järve rannas partide keskel askeldav üksik mustlagle. Sündmuse teeb harukordseks tõsiasi, et sisemaale see lind üldjuhul ei kipu.
Rannas patseeris ootamatu külaline
Fotograaf Marko Saarm oli lapsega mänguväljakul mõnusalt aega veetmas, kui haruldane külaline talle silma jäi. Õnneks oli tal kaamera käepärast. Tõe huvides rändasid kaadrid Eesti ornitoloogiaühingusse Riho Kinksi kätte, kes kinnitas, et neil on tõepoolest mustlagle, ilmselt alamliigist bernicla.
Teadlase sõnul pesitseb see lind Venemaa arktilises tundras ja talvitab Lääne-Euroopa rannikualadel. «Mustlagle on meil kevadel ja sügisel tavaline läbirändaja, neid võib siit läbi lennata isegi kümneid tuhandeid,» teadis Kinks rääkida.
Eestis kulgeb mustlaglede rändetee enamasti mööda rannikuala, vähem piki Peipsi järve. Seepärast on Kinksi ütlemist mööda tema kohtamine sisemaal Viljandi järve ääres kindlasti haruldane. See, et mustlaglet nähti askeldamas üsna käidavas paigas, teadlast siiski ei üllatanud. «Hanedega võrreldes ei ole mustlagle väga kartlik. Ta toitub rändel madalas vees meriheinast ja muudest veetaimedest, vahel käib söömas ka rohumaadel.»
Mustlaglet on Kinksi kinnitusel üsna lihtne ära tunda. «Ta on meil levinud hanedest väiksem, üleni musta pea ja kaelaga, millel on vaid väike valge laik.»
Ebaharilikest linnuvaatlustest soovitas Kinks teatada ornitoloogiaühingule e-posti aadressil eoy@eoy.ee. «Kui vähegi võimalik, soovitame linnust teha ka foto. Sageli on liigi määramisel ja tõendusena abiks isegi kaugelt või mobiiltelefoniga tehtud pilt.»