/nginx/o/2015/10/08/4572083t1h790a.jpg)
Viljandi kõige käidavamas kohas, Tallinna ja Tartu tänava nurgal seisvat ajaloolist äri- ja elumaja on juba poolteist aastat ümbritsenud kipakad tellingud ning räbaldunud kattekangad. Nii jääb see veel pikaks ajaks.
Aadressi Tallinna tänav 8 kandvat hoonet asuti omaniku tellimusel renoveerima läinud aasta varakevadel. Juba toona ümbritseti kogu ehitis, kaasa arvatud katus, ebapüsivana näiva karkassiga ning kinnitati selle külge hulk määrdunud riidetükke ja pikk roheline kaitsevõrgu riba.
Ehkki maja juures seisatades ja kaltsude vahelt sisse piiludes võib veenduda, et vahepeal on selle katusekonstruktsioonide uuendamine ja teise korruse soojustamine edasi läinud, risustab objekt üldise väljanägemisega kesklinna täpselt samamoodi nagu poolteist aastat tagasi.
Selgust pole
Vähe sellest, et tööd on maja juures kulgenud tähelepanuväärselt aeglases tempos, pole ka eelolevatel kuudel lootust, et seal midagi kiiremini arenema hakkaks.
Nii nagu mitmel varasemal puhul, jäi maja omanik Aleksander Laane, kes muu hulgas on erakonna Eestimaa Rohelised esimees, ka eile Sakalale vastates väga napisõnaliseks. «Teeme tööd. Ei oska midagi muud kommenteerida. Kui saab valmis, siis saab valmis,» sõnas ta usutluse sissejuhatuseks.
Ajakirjaniku pinnimise peale tunnistas Laane, et sel aastal pole lootustki koledatest tellingutest vabaneda, sest teiste tegevuste seas on plaanis fassaadi krohvi uuendada ning seda ei saa talvel teha.
Seda, kas eelmise talve ilma katuseta läbi ajanud maja ootab ees ka teine hõredavõitu külmaperiood, ei soostunud Laane üheselt ütlema. «Küll see katus ka tuleb. Kõik on korras. Soojustus on tehtud,» poetas ta lühilausetega ja keeldus vestlust jätkamast.
Lõputu vaidlus
Renoveerimise algfaasis kippusid asjad venima eeskätt selle tõttu, et töid vedav restauraator Imre Tael ei soostunud arvestama nõuetega, mille linnavalitsus on muinsuskaitse piirkonnas kehtestanud. See andis alust paljudele tulistele vaidlustele. Nüüd ei tohiks katusepleki paigaldamisel enam ühtki bürokraatlikku takistust olla, sest raad väljastas ehitusloa tänavu aprillis. Kurb reaalsus on aga see, et paigas pole veel ühtki kattematerjali tükki.
Abilinnapea Kalvi Märtin nentis, et talle on omaniku ja renoveerija käitumine mõistetamatu. «Ma tõesti ei saa aru, miks see nii kaua venib – ammu oleks võinud valmis olla. Tegemist on iselaadi inimestega. Nendega on väga raske kokkuleppele jõuda. Kui ma lööks kokku kõik tunnid, mis ma olen nendega rääkinud, jääks kindlasti kahe käe sõrmedest puudu,» lausus ta.
Kui katuse kordategemiseks ei tohiks ühtki takistust olla, siis sealt allapoole jäävate tööde pärast seisab abimeeri oletuse kohaselt ees veel üks tüütu sõnaline võitlus. Nimelt polevat omanik seni esimese korruse fassaadi korrastamiseks ehitusluba küsinud, ehkki tema sellekohased kavatsused on ilmsed.
Omaniku suva
Kalvi Märtin avaldas kahetsust, et nii viljandlased ise kui linna külalised on pidanud ülekohtuselt pikka aega maakonnakeskuse kõige liiklustihedamas kohas leppima näotu vaatepildiga. Samas nentis ta, et seadused pole linnavalitsuse kätte usaldanud ühtki hooba, millega saaks tundliku asukohaga kinnisvara omanikku sundida kiiremini tegutsema. Eraomand on ühtviisi püha ja puutumatu igal pool.
Kõnealuse maja esimesel korrusel tegutseva populaarse söögikoha Pappa Pizza omanik Silver Särev avaldas arvamust, et nende klientuur on tellingutesse maetud sissekäigu ja reklaamsildi tõttu vähenenud 30–40 protsendi võrra. Sellest hoolimata pole ettevõtja seni kolimismõtteid mõlgutama asunud. «Iseenesest on koht suurepärane, mistõttu oleme otsustanud oodata ning parimat loota,» lausus ta.
Maja nurgapealsetes ruumides aastaid tegutsenud R Kiosk lahkus sealt tänavu jaanuaris. Kioskiketi juhtkonna väitel ei tulenenud sulgemisotsus siiski hoone halvast seisukorrast, vaid nende sisemistest majanduslikest kaalutlustest.