Odav hind ei luba arbuusi poolitada

Säästumarketist võib osta küll kaheksakilose mahlaka arbuusi, kuid selle koju tassimiseks ei pruugi jaksu jätkuda.

FOTO: Merily Šmidt / Sakala

Odavkaupluses sisseoste tehes peab arvestama, et hinna madalal hoidmiseks pole seal võimalust toitu töödelda ja seetõttu ei saa osta raskeid puuvilju, näiteks arbuusi, tükeldatuna.

Pensionär Saima Kask käis Jakobsoni tänava Säästumarketis ning märkas laudadest kokkulöödud kastis keskmisest suuremaid arbuuse. Üks Ukrainast pärit arbuus kaalus 7-8 kilogrammi. Kask pöördus kaubatooja poole sooviga, et too arbuusi tükeldaks, et seda oleks hõlpsam koju tassida, kuid sai teada, et toiduainete töötlemine, mille hulka kuulub ka vilja lõikamine, on ilma selleks vajalike tingimuste täitmiseta keelatud.

Pesemine on hädavajalik

Veterinaar- ja toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Katrin Arguse sõnul on puu- ja juurviljade tükeldamiseks vaja kaupluses pesukohta, puhast tööpinda ja töövahendeid. Ta rääkis, et marju ning puu- ja köögivilju on vaja pesta, et eemaldada nende pinnalt mikroorganisme, taimekaitsevahendite jääke või muud mustust, mis on sinna sattunud mullast, ümbritsevast keskkonnast või toodetega kokku puutunud materjalidelt ja inimestelt.

Et puu- ja köögivilja lõikepind on mitmesugustele mikroorganismidele sobiv kasvukeskkond, tulebki vilju lõigata hügieeniliselt ja pakendada, et vältida hilisemat saastumist.

Arguse sõnul tähendab hügieenitingimuste täitmata jätmine seda, et tarbijat ohustab toidust põhjustatud haigustesse nakatumine. Nende sümptomid võivad avalduda kõhulahtisuse, oksendamise, kerge palaviku ja kõhukrampidena.

Üksikuid haigusjuhtumeid sageli ei registreerita ning seetõttu pole ka statistikat, kui palju inimesi Eestis on riknenud või saastunud toidu tõttu haigestunud.

Odavus tuleb millegi arvelt

Säästumarket kuulub Rimi odavmüügikaupluste sekka. Rimi kontserni pressiesindaja Katrin Batsi sõnul on puuviljade tükeldamiseks vajalikke tingimusi väiksemates kauplustes keeruline luua, sest selleks on vaja nii aega kui raha.

Odavmüügikaupluste soodsad hinnad tulevad millegi arvelt, olgu selleks siis vähene tööjõud või tähelepanuta jäänud kodulehekülg. Batsi ütlemist mööda on nõuded viidud miinimumini selleks, et kliendil oleks võimalik soetada toidukraami võimalikult odavalt. Rimi suuremates poodides on toidu töötlemiseks kõik võimalused ning seal suured arbuusid poolitatakse ja pakitakse kilesse.

Tagasi üles