Järgmist töökorda ootav seapõleti kogub tolmu

Mobiilne seapõleti saadeti Tartumaale tööd tegema.

FOTO: Mati Metsjõe

Kalli raha eest ostetud mobiilset seapõletus­ahju on praeguseks tööle pandud vaid korra.

Mobiilne põletusahi Hurikan 1000E võeti esimest korda kasutusele Tartumaal, kui hävitati Aafrika seakatku nakatunud 1186 sea korjused. Pärast seda on see Vireeni loomsete jäätmete käitlemise tehase territooriumil seisnud, oodates järgmist töökorda.

Ka üleeile nakatunuks osutunud Vooru farmi 2149 siga veetakse hävitamiseks Väike-Maarjasse, kus korjused hävitab põllumajandusjäätmeid käitlev aktsiaselts Vireen. Veterinaar- ja toiduameti peadirektori Ago Pärteli sõnul alustatakse Vooru sigade hukkamist süsihappegaasiga reede hommikul ja protsess lõpeb laupäeval.

«Farmi pestakse kaks korda, desinfitseeritakse ja 40 päeva peab see seisma tühjana,» lausus Pärtel.

Vireeni juhataja Rait Persidski ütles põleti kasutamist kommenteerides, et see on mõeldud eriolukordadeks. Tema sõnul peab arvestama, kui suur on hukkunud või hukatavate sigade kogus, kus need asuvad ja kas jääke on võimalik matta. Puhjas hävitati masinaga 57 tonni sigu. 

Paugo ja Leie talus oli sigu kokku umbes 500, kuid nende puhul põletit ei kasutatud. 

«Pole otstarbekas masinaga sõita sinna, kus kõik eespool mainitud tingimused on olemas,» selgitas Persidski. Masina töömaht on kaks kümnetonnist ahjutäit ööpäevas. Sellele eelneb ligi neljatunnine töökorda seadmine, mille jooksul saavutatakse piisav temperatuur. 

Rait Persidski sõnul eelnes põleti soetamisele põhjalik eeltöö. «Me olime teadlikud masina väikesest töömahust ja kasutamise kuludest,» tõdes ta. 

Väidetavalt tutvuti Lätis analoogse põletiga, kuid see oli statsionaarne. Persidski arvates oli ahju soetamine õige otsus. Ta rõhutas, et see on tähtis lüli võitluses seakatkuga. «Me valmistume praegu mitmeaastaseks võitluseks seakatkuga ning selleks on masin vajalik.»

Inglise ettevõttelt Waste Spectrum Environmentalilt tellitud mobiilne põletusahi jõudis Eestisse tänavu jaanuaris. Põleti lõplikuks maksumuseks kujunes 239 034 eurot, millele lisandusid 10 000 euro suurused seadistamiskulud. Valitsus andis mobiilse põletusahju ostmiseks 227 500 eurot.

Tagasi üles