Saada vihje

Pärimusmuusika festivali teema on «Rütm ja pulss»

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Sakala
Copy
Folgifestival
Folgifestival Foto: Elmo Riig

2011. aasta 28.—31. juulini peetava XIX Viljandi pärimusmuusika festivali teema on «Rütm ja pulss», mille kaudu loodavad korraldajad esinejaid ja publikut omavahel senisest veelgi tugevamalt siduda.


Festivali programmipealik Tarmo Noormaa märkis, et peo fookuses on rütmilisus. «Pole oluline, kuidas rütmid tekivad, kas meloodiapilli, laulu, tantsu või trummiga. Tähtis on rütmid pillidel üles leida ning nendega kuulajaid ja tantsijaid inspireerida. Eesti pärimusmuusika on olnud enamjaolt meloodiakeskne, rütmipillid pole siinmail olnud kuigivõrd levinud. Seda tähelepanuväärsem on olnud eestlaste oskus luua rütmimustreid laulu ja meloodiapillide abil. See on hoidmist ja arendamist väärt,» selgitas ta.

Lisaks on Noormaa sõnul festivali korraldajad otsustanud tähelepanu pöörata sellistele Eestis viimasel ajal jõudsalt populaarsust kogunud võõramaist päritolu rütmipillidele nagu djembe, cajon ja darbuka. «Vaatame, kas nendega saab mängida ka meie labajalga, kargust, polkat ja valssi nii, et meloodiapillidele omane «vajutus» säiliks.»

Festivali pealik Ando Kiviberg selgitas, et uut teemat valides otsustas festivali korraldusmeeskond püsida samal teel, mida peeti silmas läinud suvel. Kui eelmisel korral ärgitati publikut pärimuslike tantsusammudega sinasõprust sobitama ning pillimehega dialoogi otsides tantsupõrandal improviseerima, siis järgmisena tähtsustatakse tantsuks mängimise ja laulmise oskust ehk pärimusmuusika loomulikku olemust.

Kivibergi sõnul on pärimusmuusika rahvusliku muusikalise emakeelena elujõuline siis, kui see elab ja areneb oma loomulikus keskkonnas ehk vahetult inimeste sees ja ümber. «On loomulik, et ansambli muusikud jagavad ühtset pulsitunnetust, sest selleta pole nauditav koosmäng võimalik. Et kõigil oleks peoplatsil hea olla, on tähtis jõuda ka muusiku ja tantsija vahelise pulsitunnetuseni.»

12. oktoobrist on festivali esinejate leidmiseks avatud demovoor ning tunnuskujunduse võistlus, mille kohta saab infot festivali kodulehelt.

Soodushinnaga festivali passid tulevad müügile detsembri algul.

XIX pärimusmuusika festivali põhiprogrammis on nagu eelmistelgi kordadel ligi 70 kontserti, millele lisanduvad ülesastumised tantsupõrandal, rohelisel vabalaval ja tänavanurkadel. Samuti on külalised oodatud õpitubadesse, näitustele ning PÖFF-i filmiseanssidele.
 

Tagasi üles