Nädala sündmus: Suur Suure-Jaani

FOTO: Marko Saarm / Sakala

Mulle meeldib vahel mujalt Eestist Viljandimaale külla tulnud tuttavaid Suure-Jaani surnuaeda jalutama viia. Enamasti toon sel puhul ettekäändeks tahtmise oma esivanemate haualt läbi põigata. Tegelikult piilun vargsi kaaslaste nägusid. Kinnitan: see on omaette vaatamisväärsus, kui suureks võivad minna ühe kultuurilembese inimese silmad, kui ta on avastanud, milline hulk Eesti muusika ja kunsti suurkujusid on ühte kohta maetud. Johann Köler, Mart Saar ja heliloojad Kapid on vaid kõige kuulsamad neist.

Võimalik, et mitte ühelgi teisel väikelinnal pole ette näidata nii suursugust kultuurilis-ajaloolist pärandit.

Seepärast on väga rõõmustav, et ka tänapäeva suurejaanilased pingutavad oma kodukandi maine hoidmise nimel. Sel nädalal alanud 18. muusikafestival on järjekordne samm, näitamaks, et Suure-Jaani pole depressiivne väikelinn, vaid suure hingega originaalne koht.

Tore on seegi, et muusikafestivali korraldajad näikse olevat mõistnud tarvidust ettevõtmise kuvandile turunduse abil värskust lisada. Mina soovitan ühtlasi mõelda uuele ja löövamale nimele. Suure-Jaani muusikafestival kõlab lihtsalt liiga igavalt ja laialivalguvalt.

Tagasi üles