Skip to footer
Saada vihje

Sobimatud ruumid annavad koolile remonditud maja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
300 õpilasega Viljandi muusikakool on üle 40 aasta tegutsenud kesklinnas majas, mis ehitati 1895. aastal. Nüüd kolib kool ajutiselt Männimäele majja, mis ehitati 1985. aastal.

Kõik Viljandi muusikakooli pillid ja kogu klasside sisustus kolitakse sügisel Männimäele, kus kooli ootavad talle sobimatus kohas kehvad ruumid. Aga poolteise aasta pärast saab ta vastu remonditud maja.

Jakobsoni tänaval tegutseva muusikakooli hoone remonti on ette valmistatud juba pikka aega. Nüüd hakkab projekt jõudma sellisesse staadiumi, et saab planeerida, millal võiks ehitaja tööd alustada ja millal lõpetada. Teada on, et enne 2017. aasta algust muusikakooli õpilased Männimäelt kesklinna tagasi ei pääse.

Punane telliskivihoone Männimäe kaugemas otsas on olnud aegade jooksul koduks paljudele koolidele kunagisest kutsekoolist alates ning täiskasvanute gümnaasiumi ja kunstikooliga lõpetades. Nüüd kolib kunstikool sealt ära ja maja saavad endale muusikat õppivad noored. 

Lisaks jäävad hoone ühte ossa mootorrattaid putitavad ehk huvikooli tehnikaringi noored. Kahekesi peavad nad ajutist pinda jagama.

Kehv asukoht ja kajavad ruumid

«See maja on meile absoluutselt sobimatus kohas  ja seal on meile täiesti sobimatud ruumid,» teatas muusikakooli direktor Tonio Tamra rõõmsal häälel, võttes kokku kaks kõige suuremat muret, mis koolil seoses kolimisega tekivad. Rõõmsal häälel seetõttu, et tõenäoliselt poolteise aasta pikkuse kannatuse järel saab tema juhitav kool Eesti kõige paremad muusikakooli ruumid.

Suurim mure on koolile asukoht. Et peaaegu kolmandik muusikakooli õpilastest ei ela linnas, tuleb nende liikumist ja tunde ühildada busside sõiduaegadega. Pärast logistilist analüüsi selgus, et kool kaotab õpilaste liikumist arvestades iga päev poolteist tundi.

«Kaalusime seetõttu ka laupäeval õpingute korraldamist, aga loobusime sellest,» nentis Tamra ja lisas, et probleemi lahendamiseks palgatakse juurde üks solfedžoõpetaja.

Teine mure on seotud klassidega. Ehkki ruumi on muusikaõpilastel ja -õpetajatel nüüd rohkem kui kunagi varem, on sellega keeruline midagi pihta hakata, sest avarad ruumid, kus korraga harjutab üks õpilane, kajavad vastu ja lasevad helisid läbi. Et selle vastu lahendust leida, on muusikakool küsinud endale palju folgifestivalidest, hansapäevadest ja Ugala teatrist üle jäänud suuri tekstiile, mida saab klassidesse laiali laotada, et helid kinni püüda.

Kesklinnas tagasi 2017. aastal

Ehitusplaanidega on järg jõudnud nii kaugele, et suve keskel loodetakse jõuda ehitaja konkursi väljakuulutamiseni. Volikogule esitatud kava järgi peaks ehitus algama novembris ja Tonio Tamra sõnul võiks see lõppeda 2017. aasta algul.

Miks aga ei võinud ehitus alata juba nüüd, kui kooliaasta on läbi saanud? Tamra nentis, et projekti koostamine osutus arvatust keerulisemaks ja seetõttu tuleb ka ehitajal teha kokkuvõttes rohkem tööd, kui ehk esmalt plaanis oli. 

Et maja on muinsuskaitsjate pilgu all, tuleb arvestada ka nende nõudmistega. Esimesele plaanile tõmbasidki muinsuskaitsjad kriipsu peale, sest vanasse majja selle ideed ei sobinud. Teisele plaanile panid veto päästeameti spetsialistid, sest muinsuskaitsjatele sobivad lahendused ei olnud head tuleohutuse seisukohast. 

Nii tuligi välja mõelda kolmas plaan, mis nõudis omajagu aega. «Ja mis siin salata: riigihankega leitud projekteerijal polnud eriakustika tegemise kogemust ja sellegi tõttu töö venis,» tunnistas Tonia Tamra.

Ehituse maksumuseks on linnaametnikud arvestanud 1,2 miljonit eurot, ent muusikakooli juhi arvates võib hind ulatuda ka 1,5 miljonini. See selgub alles sügisel, kui ehitaja leidmiseks on konkurss lõppenud.

Sügisel on praegune muusikakooli maja juba tühi. Kogu koolipere tegutseb siis Männimäel ja muusikakooli uus osa ehk 2008. aastal valminud orkestrimaja on septembris juba kultuuriakadeemia käsutuses.

Nimelt otsustas linnavolikogu anda orkestrimaja 2017. aastani tasuta rendile. Seal remonti ei tehta, kuid muusikakool seda kasutada ei saa. Nii saabki kõrgkool maja mõneks ajaks endale, aga ta peab arvestama, et ehituse tõttu ei ole seal aeg-ajalt elektrit ega vett ning vahepeal võib seal tekkida väga suur vibratsioon.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles