Andres Uibo: läheme välja elamuse peale

FOTO: Elmo Riig

ERSO on Suure-Jaani muusikafestivali iga-aastane külaline. Kaks aastat tagasi seisis dirigendipuldis Neeme Järvi.

Kui pärisin 17. juunil algava Suure-Jaani muusikafestivali kunstiliselt juhilt Andres Uibolt tänavuse muusikapeo tähtsündmuste kohta, vastas ta, et kunagi ei tea ette, milline kontsert pakub suurima elamuse.

«Me ei lähe välja parima peale, läheme välja ilu ja elamuse peale. Õnnestumisest ei saa kunagi enne rääkida, kui kontsert möödas on,» ütles juba 18. korda festivali kava koostamist juhtinud muusik ning lisas, et tema silmis on tõelised pärlid hoopis Suure-Jaani ja selle ümbrus, kus on rikkalikult häid kontserdipaiku. «Isegi suurtes linnades ei ole nii palju musitseerimiskohti nagu siin rabasaarest kuni Lõhavere linnamäeni. On väga hea akustikaga koolisaal, kuhu ERSO rõõmuga tuleb. Tartusse ja Pärnusse nad igal hooajal ei jõua, aga Suure-Jaani igal aastal.»

Unikaalne kolmnurk

Andres Uibo nimetas eriliseks avapäeva, kui kontserdid on koguni kolmes selle kandi suurmeeste kunagises kodus: heliloojate Kappide majamuuseumis Suure-Jaanis, Mart Saare majamuuseumis Hüpassaares ja Johann Köleri sünnipaigas Lubjassaare talumuuseumis.

«See on unikaalne kolmnurk. Peame meeles rikkalikku hulka Suure-Jaanist pärit suurmehi. Muusikas on kõige tähtsam helilooja ja alles siis tema teose tõlgendaja. Kogu festival on nagu üks suur kompositsioon, need ei ole lihtsalt ritta pandud kontserdid.»

Uibo kiitis Olustvere leivakoda, mis on tema meelest väga vahva koht, ja lossi, kus on tulemas ooperistuudio etendus. Taas on kontsert Vanaõue puhketalus, kus on Uibo sõnul fantastiline akustika. Seal esitab kammerorkester Klaaspärlimäng Sinfonietta 20. juunil Vivaldi ja Mozarti muusikat.

Üks selle suve tippesineja on Mihhail Glinka nimelise koorikapelli poistekoor, kes annab 20. juunil kontserdi Suure-Jaani õigeusu kirikus. «See on maailmakuulus kollektiiv, kes ongi põhilise aja kontserdireisidel,» ütles Uibo. 

Tema arvates on vaimne side Peterburiga seniajani väga tähtis. «Vanasti mindi Peterburi, nüüd on tihti ka vastupidi.»

Populaarsed konkursid

Endiselt on populaarsed noorte muusikute konkursid. Tänavu on neid koguni kaks: Mart Saare nimeline lauljate ja Villem Kapi nimeline heliloomingu konkurss. Kuigi suuri rahalisi auhindu pole võimalik välja panna, on võitjad alati kutsutud festivalile tagasi kontserti andma ja võidul on ka muusiku CV-s oma kaal.

Lõpetuseks küsisin Andres Uibolt, kuidas ta üldse Suure-Jaani festivali eestvedajaks sattus – sellest kandist ta ju pärit ei ole. Tuntud organist alustas kaugemalt ja meenutas, kuidas ta käis 1980. aastate lõpul koos praeguse Eesti Kontserdi juhi Jüri Leiteniga Suure-Jaanis orelifestivali ajal esinemas.

«See oli kohutavalt õnnetu paik, kus väsinud mehed istusid parvedena koos ja jõid. Tahtsime sööma minna ja meile soovitati vist Metroo nime kandvat baari. Läksime sisse ja tulime tagurpidi välja. Siis ma ütlesin Leitenile: «Jüri, annan ausõna, et ma ei tule siia enam elu sees tagasi.»

Nüüd pole Suure-Jaani enam see, mis ta oli veerand sajandit tagasi, ja Andres Uibo esimesest ehmatusest on saanud armastus. Mehest, kes andis sõna enam mitte kunagi naasta, on saanud Suure-Jaani aukodanik. On ju tema eestveetav festival linnakesele tuntuse koguja ja valla arengu liikumapanev jõud.

Festivali algatamine polnud Andres Uibo sõnul tema mõte. «Oli aeg, mil Eesti Kontsert andis palju vabaõhukontserte: küll Tõrvas, küll Võrus. Suure-Jaani inimesed tulid eesotsas Tiiu Siimuga meie juurde, et nemad tahavad ka järve peal midagi suurt teha. Hakkasime Aivar Mäega arutama, et sellist riski ei võta, teeme midagi väiksemat. Siis hakati Eesti Kontserdis kaaluma, kes võiks meilt Suure-Jaani minna. Aivar Mäe soovitas minul seda teha. Nii ma siia sattusingi ja olen sellega väga rahul.»

VALIK

Kontserte XVIII Suure-Jaani muusikafestivalil

• 17. juunil kell 14 avakontsert Kappide muuseumis. Esinevad Ka Bo Chan (kontratenor), Laur Keller (trompet) ja Liis Viira (klaver). Klaveril Johan Randvere.

• Kell 18 esitavad Ott Indermitte (bariton) ja Johan Randvere (klaver) Mart Saare majamuuseumis helilooja loomingut.

• Kell 21 Johann Köleri muuseumis Lubjassaares «Mõtisklusi Kölerist». Musitseerib keelpillikvartett FINESTre, räägib Linnar Priimägi.

• 18. juunil kell 21 esitab Kondase majas Ilmatari tänav 9 kontserdil «18+. Laulud Eesti abielulüürikast» Lepo Sumera, Mart Saare, Gustav Ernesaksa ja teiste heliloojate loomingut bariton René Soom. Klaveril Martti Raide. 

• 19. juunil kell 20 Suure-Jaani kooli aulas Peeter Vähi «Ülim vaikus». Esinevad Eesti rahvusmeeskoor ja käsikellade ansambel Arsis. Solistid Kadri Voorand (vokaal) ja Peeter Vähi (süntesaator, Tiibeti instrumendid). Dirigent Mikk Üleoja.

• 20. juunil kell 22 Mihhail Glinka nimelise koorikapelli poistekoori kontsert Vene õigeusu kirikus.

• 21. juunil kell 21 muusika- ja teatriakadeemia ooperiõhtu Olustvere lossis.

• 22. juunil kell 19 ERSO kontsert Suure-Jaani kooli saalis. Dirigent Darrell Ang. 

• 23. juunil kell 3 päikesetõusukontsert «Arvo Pärt ja tema «Fratres»». Esinevad soo-orkester ning solistid Toomas Vana (tromboon), Henri Zibo (akordion) ja Virgo Veldi (saksofon). Dirigent Toomas Vavilov. Kavas Arvo Pärt, Edvard Grieg, Galina Grigorjeva ja Evelin Seppar (esiettekanne).

• Kell 17 ansambli Jäääär kontsert Suure-Jaani lauluväljakul.

Allikas: korraldajad

Tagasi üles