Sisukord
Paberleht
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Aeg avatud valimisnimekirjadeks

3 min lugemist
Andres Ammas FOTO: TAIRO LUTTER / POSTIMEES

PROPORTSIONAALNE VALIMISSÜSTEEM, mis on Eestis kasutusel juba 1992. aastast, on meid üsna hästi teeninud. Kuid selles on nii mõndagi, mida tuleks ja saaks üsna kerge vaevaga paremaks ja arusaadavamaks muuta.

Tellijale

Praegu on neli viiendikku riigikogu liikmeist saanud kas isiku- või ringkonnamandaadi. Osa hääli jääb aga igas valimisringkonnas «üle» ja nende eest jagatakse niinimetatud kompensatsioonimandaate sedamööda, kui palju nimekiri kokku hääli sai. Seda tehakse viisil, et riigikogu liikmeks saavad inimesed, kelle nimed on erakonna üleriigilises nimekirjas kõrgemal kohal. Nende järjekord pärast valimistulemuse selgumist ei muutu, seepärast nimetatakse sellist nimekirja suletuks. Kui nimed pärast valimisi paigutataks ringi vastavalt igaühe saadud häälte arvule, oleks tegemist avatud nimekirjaga.

RIIGIKOGU ARUTAS tänavu 28. mail esimesel lugemisel Vabaerakonna eelnõu avatud nimekirjade sisseviimisest parlamendivalimistel. Sama põhimõtet on toetanud sotsiaaldemokraadid, Isamaa ja Res Publica Liit ning Konservatiivne Rahvaerakond. Keskerakond ja Reformierakond pole oma seisukohta veel välja öelnud.

27.03.2020 30.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto