Tegeleme hoiakute muutmisega
Viljandi haridus- ja kultuuriameti peaspetsialisti Katrin Mändmaa sõnul ei piirdu hariduselu puudutavad muutused üksnes koolivaheaegadega, vaid need on märksa laiema haardega. Näiteks osaleb Viljandi ühes Norrast alguse saanud ettevõtmises, kus kasutatakse teaduspõhist LP-mudelit, mille eesmärk on muuta õpetajate hoiakuid ja õpikeskkonda paremaks. «Projekti eesmärk on regulaarselt ja plaanipäraselt otsida koolis kõike seda, mis takistab hea õpiõhkkonna tekkimist ja soodustab probleemide püsimist,« selgitas Mändmaa.
Lisavaheaja suhtes on Mändmaa positiivselt meelestatud. Samas nentis ta, et otsust, kas lisavaheajaga lubatakse jätkata, ei tee tema, vaid linnavolikogu.
Mändmaa sõnul on nii vajadus kui nõudlus selle vaheaja järele olnud pikemat aega, algatus on välja kasvanud rohujuure tasandilt ja lõpuks saanud võimaluse end tõestada.
«Saan aru, et erinevused pole parim lahendus, aga kui nii kaua on muutusi oodatud ja miski on saanud seadusliku jõu, ei ole mõtet hakata tagasikäiku otsima. Volikogu ja hariduskomisjon toetasid eelmisel aastal lisavaheaja sisseviimist lootuses, et teised koolid tulevad muutusele järele. Tegelikult on küsimus ju ainult päevades. Selles, kas lapsed saavad neli koolipäeva lühema suvevaheaja ja üheksandikud ühe päeva vähem lõpueksamiteks valmistuda.»
Küsimusele, kas ka teised Viljandi põhikoolid on uuel õppeaastal lisavaheaja sisseviimiseks valmis, vastas Mändmaa, et ilmselt mitte. «Samas kui volikogu otsustab, et kõik peab olema ühtemoodi – kõik peavad samal ajal bussiga sõitma, samal ajal sööma ja kõigile peab samal ajal tekk peale saama –, siis minu meelest ei ole see tark otsus. Mina arvan, et muutused tulevad niikuinii. Me võime järgmisel õppeaastal sammu tagasi astuda, traditsioonide juurde tagasi minna, aga muutusi me takistada ei suuda.» Samas uskus ta, et Viljandit juhtivatel poliitikutel jätkub tarkust teha õigeid otsuseid.
Viljandi abilinnapea, linna haridusküsimuste eest vastutav Ardo Agasild ütles, et talle on linna põhikoolide seisukohad teada. Juhul kui volikogule esitatakse taotlus riiklikult kehtestatud koolivaheaegade muutmiseks, tuleb tema sõnul panna argumendid ja vastuargumendid kaalukausile ning otsus langetada selle põhjal. Abilinnapea arvates oleks mõistlik, kui kõigis Viljandi üldharidus- ja huvikoolides oleksid vaheajad samadel aegadel, aga lõplik otsus langetatakse tema sõnul juunis volikogu istungil.