Reedel valatakse Saksamaal uued tornikellad Viljandi Jaani kirikule

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Peeter Kümmel / Sakala

Reedel valatakse Lääne-Saksamaal Gescheris Viljandi Jaani kirikule kaks uut tornikella, mis on nimetatud kiriku kaitsepühakute Frantsiskuse ja evangelist Johannese järgi.

Viljandist sõidavad kellade sünnile kaasa elama ja seda jäädvustama Jaani koguduse vaimulik Marko Tiitus, Viljandi Muusikakooli õppejuht Marko Mägi ning OÜ Mäeväli Orelitöökoda juhataja Toomas Mäeväli, kelle hoole all on kellade paigaldamine kirikutorni maikuu lõpus.

Uute kirikukellade pühitsemine on Viljandi Jaani kirikus nelipüha jumalateenistusel 24. mail.

Kellad Johannes ja Frantsiskus valatakse Saksamaal Vestfaalis Gescheri linnas, mis asub Düsseldorfist põhjapool, peaaegu Hollandi piiri ääres. Gescheris asub üks neljast Saksamaa kellavalukojast. 325 aastase ajalooga valukoja nimi on Petit & Gebrüder Edelbrock. Praegu kuulub firma perekond Hüeskerile ja kellavalaja nimi on Hans Göran Hüesker, kes on Edelbrockide järeltulija.

Suurem kell on läbimõõduga 760 mm ja kaalub ligemale 270 kg. Väiksema kella äbimõõt on 630 mm ja kaaluga on tal ligemale 150 kg. Kellametall koosneb vase ja inglistina sulamist.

Suuremale kirikukellale valatakse evangelist Johannese kujutis ning tema sõnad: Armsad, armastagem üksteist, sest armastus on Jumalast! Samuti jäädvustatakse 15 000 eurot maksvale kellale tema sponsori ja ristivanema, ettevõtja ja Viljandi linnavolikogu aseesimehe Harri Juhani Aaltoneni nimi ning pühendus. Väiksemat kirikukella hakkab kaunistama Püha Frantsiskuse figuur ja Jeesuse sõnad: Kes iganes tahab saada suureks, olgu teie teenija. 12 000 eurot maksva Frantsiskuse-kella sponsoriks on Viljandi Jaani kirikus leeritatud Jüri Ehasalu, kelle soovil jäädvustatakse kellale Püha Pauluse sõnad: «Jumal armastab rõõmsat andjat».

Uute kirikukellade valamine on osa projektist «Tornikell meie linnas», mille algatas Viljandi Jaani kogudus koostöös Viljandi linnaga 2014. aasta lõpus. Projektiga paigaldatakse Jaani kiriku kolmele kellale elektrilised helistamismasinad ja digitaalne programmkell, mis võimaldab lüüa nii üksikuid kellalööke täistundidel kui ka kaht või kolme kella korraga keskpäeviti, jumalateenistuste ja laulatuste puhul.

Täiesti uudse lahendusena paigaldatakse kirikutorni 25 väikese pronkskellaga elektriliselt juhitav kellamäng vabalt valitud meloodiate esitamiseks. Kellamängu avatseremoonia on 4. juuni hilisõhtul vahetult rahvusvaheliste hansapäevade avamise järel. Kellamängule on tellitud tunnusmeloodia helilooja Tõnu Kõrvitsalt.

Tagasi üles