/nginx/o/2014/10/31/3480605t1h35e5.jpg)
Eile Viljandi Jaani kirikus peetud frantsiskusepäeva konverentsil «Kirik ja ühiskond» leiti, et kirik peaks säilitama konservatiivset joont.
Kohale olid tulnud neli peapiiskopi kandidaati: Urmas Viilma, Tiit Salumäe, Marko Tiitus ja Joel Luhamets. Ettekande tegid poliitik ja ajaloolane Mart Nutt ning sotsiaalteadlane, haridustegelane ja poliitik Ülo Vooglaid.
Konverentsil otsiti vastust küsimusele, millist kirikut me tahame.
«Pigem peaks kirik olema konservatiivne, mitte liiga kaasa minema sellega, mida ühiskond ootab,» leidis Mart Nutt.
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku kantsler, Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja Urmas Viilma lausus, et kirik ei pea täitma kellegi teise kui Kristuse ootusi. «See, mida ühiskond tahab ja mida tegelikult vajab, ei pruugi sugugi kattuda,» ütles ta. «Kas riik ja ühiskond alati teavad, mida vajavad? Laps võib paljusid asju küsida, aga kõike talle ei anta.»
Nuti sõnutsi peaks kirik hoidma ja suunama inimesi põhiväärtusteni ehk olema alalhoidlikkuse, traditsioonide ja moraali sümbol ning ühiskonna tasakaalustaja. Tema meelest on tänapäeva Eestis mureks väärtuste puudumine, isegi inimelu ei peeta enam pühaks. «Inimene on religioosne persoon ja kui see ära võtta, tuleb asemele usk ebajumalatesse, nagu fašism või kommunism.»
Viljandi praost ja Viljandi Jaani koguduse õpetaja Marko Tiitus tuletas meelde, et Kristus üritas jõuda iga inimeseni. «Tervendades üksikuid inimesi, tervendame tervet ühiskonda,» kõneles ta.
Tiituse meelest on tänapäeva Eesti ja sealhulgas kiriku üks suuremaid muresid liigne individualism ja koostöö puudumine. «Esimeseks asetatakse ennast ja oma vajadusi, see seab aga inimeste määratlemise ühiskonnas ja perekonnas nõrkadele jalgadele ning suhtevõrgustik ei toimi nii, nagu peaks. Arvan, et kaasinimesed tuleks enesest ettepoole asetada, siis suudame maailma paremaks muuta,» kõneles ta.
Tartu Pauluse koguduse õpetaja Joel Luhamets ütles, et kui esmalt teenitaks ja austataks teisi, kerkiks ka inimese enesehinnang.
Jutuks tuli kirikuskäijate vähesus. «Nagu ütleb president Rüütel, tuleks pühakojad kütte panna, siis hakkaks soe, rahvas jõuaks rohkem kirikusse ja jumalateenrite tervis oleks parem,» sõnas Haapsalu koguduse õpetaja Tiit Salumäe.