Haneparvi on üle linna lennanud juba mitu päeva järjest, seega on ootused neid õhtuks puhkama laskumas näha suured. Võtame suuna Helme vallas asuvale Rubina looduskaitsealale õhtul kella viie paiku. Et seal kandis pidavat pesitsema üle 80 linnuliigi, istun vaimusilmas juba rätsepaistes laukaserval ja lasen Ace Ventura kombel neil kõigil oma õlgadel kudrutada.
Ilm on päikseline ja soe, tuult peaaegu polegi. Mulle see loomulikult meeldib, aga fotograaf Marko ihkab vihma ja tormi. On ka põhjust: soodsaid olusid ära kasutades võivad haned kaugemale lõunasse jõudmiseks boksipeatuse üldse vahele jätta.
Sõidame mööda kitsaid ja käänulisi kruusateid ning ühel hetkel avastan, et olen lõputute pöörangute ja ristmike rägastikus lootusetult järje kaotanud. Õnneks peegeldub sohvri näolt enesekindlus.
Kui olen veendunud, et enam hüljatumat paika ja sügavamat džunglisoppi Maarjamaal olla ei saa, jõuame kellegi õuele. Laudast astub välja halli habemetüükaga taat ning pajatab, et on päeva jooksul näinud lugematuid haneparvi rabale ja Veisjärvele laskumas.
Veel natuke maad loksumist piki heinamaa serva ja olemegi metsatuka juures, mille taga raba laiub. Marko annab mulle igaks juhuks ääri-veeri mõista, et ees ootab üsna sportlik õhtupoolik. Vaatluspaigani jõudmiseks tuleb vantsida kahe kilomeetri sügavusele rappa.
Paradiisi pääseb põrgu kaudu
Tõmban jalga tuliuued, eelmisel päeval ostetud kummikud ning vaatan nõutult, kuidas Marko sääriste, taskulampide, objektiivide, statiivide ja matkatoolidega mässab. Olen valmis ebaviisakalt käed taskus astuma hakkama, kui mulle vastuvaidlemist mitte sallival toonil paarikümnekilone matkakott selga kamandatakse.