Saada vihje

Kindel kurss maandas pinge

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Hans Väre

Pärast seda, kui Euroopa Liidu rahandusministrid otsustasid, et Eesti kroonid vahetatakse eurodeks seni kehtinud kursiga 15,6466, on inimeste rahareformiga seotud mured vähenenud.
Swedbanki lõuna regiooni asedirektori Indrek Aasna sõnul oli just vahetuskurss seni peamine, mille pärast kliendid Viljandi kontorisse pöördusid.
«Ega me kursi säilimise kohta kindlaid veksleid anda saanud, kuid üritasime inimesi rahustada ning selgitasime, et kõik teised riigid on eurole üle läinud seni kehtinud kursiga ja pole mingit põhjust meie puhul midagi muud arvata,» rääkis ta.
Sellest hoolimata sattus Swedbanki umbes kord nädalas klient, kes tundis huvi, millistel tingimustel oleks võimalik suurem summa kontol olevaid kroone mõnda teise, tema meelest kindlamasse valuutasse vahetada. Tegudeni jõudsid nad siiski märksa harvem, ligikaudu kord kuus.
«Pärast 13. juulit, kui kurss kindlaks määrati, on igasugused rahareformi puudutavad küsimused lõppenud,» nentis Aasna.
Kas kontonumbrid
jäävad samaks?
Nordea panga Viljandi kontori juhataja Merike Ohaku tähelepanekute järgi uurivad inimesed euroteemade kohta pärast kursi fikseerimist samamoodi kui enne seda.
«Kõige sagedamine tahetakse teada, kas kontonumbrid jäävad samaks ning mis saab kontol olevast rahast,» lausus ta. «Meie vastus sellele on, et kontonumbrid ei muutu ning kontol olev raha vahetatakse automaatselt ja tasuta eurodeks.»
Eesti Panga andmetel kuluvad pangakontodel oleva raha konverteerimiseks 1. jaanuari kaks esimest tundi. Seega toimub üleminek inimeste jaoks täiesti valutult, kui välja arvata harjumatult väikesest kontojäägist tingitud ehmatus.
Raha vahetada on
aega küll
Sularahaga on lugu mõnevõrra keerulisem, sest suur osa inimesi tahab uued rahatähed võimalikult ruttu kätte saada. Erilist põhjust kiirustada pole, sest kahel esimesel nädalal on kõigis müügikohtades võimalik maksta nii uues kui vanas vääringus ja nii kulub suur osa kroone tavapäraseid oste tehes iseenesest ära.
Riikliku eurole ülemineku veebilehe euro.eesti.ee andmetel vahetavad kõik sularahateenuseid osutavad pangakontorid kroone eurodeks keskkursiga 15,6466 ja teenustasuta 1. detsembrist kuni 1. juulini. Suuremates esindustes saab seda teha vähemalt tuleva aasta lõpuni.
Kellel ka pärast seda sukasäärde või madratsi alla midagi alles on jäänud, saab selle keskkursiga ja tasuta Eesti Pangas ära vahetada kas või sada aastat hiljem. Seejuures lubab keskpank, et ei tehta vahet, kas kõnealune summa on viis või viis miljonit krooni.
Et sularahaautomaatide värske kraamiga täitmine võtab aega kauem kui kontodel oleva raha elektrooniline ümberarvestamine, ei pruugi kõik automaadid 1. jaanuaril veel eurosid jagada. Uus raha peab neis saadaval olema 48 tunni jooksul.

Kommentaarid
Tagasi üles