Huligaanid saagisid Saksa sõdurite kalmistul puu maha

Sten Mahov
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kui Viljandi Saksa sõdurite kalmistu hooldaja päev pärast taasiseseisvumispäeva surnuaeda läks, nägi ta, et matmispaigas on maha saetud suur ja tugev lehis.
 

Klamistu hooldaja Elle Lõhmus märkis, et 19. augustil oli puu veel püsti, kuid kui ta 21. augustil sinna tagasi läks, oli üks suurtest lehistest maha saetud.

Ka Sakala käis sündmuskohal ning veendus, et puu tüvi oli poolenisti maha saetud ning seejärel oli puu raskuse all katki murdunud. "Meetri kõrguselt on lõigatud," lausus Lõhmus. Selliseid juhtumeid tema sõnutsi varem kalmistul ette tulnud ei ole.

Juhtumist teatati Viljandi muuseumi direktorile Jaak Pihlakule ning koos käidi ka sündmuskohal. "Mingid kaagid olid seal käinud," lausus ta.

Pihlak tegi politseil avalduse, kuid pühapäeva keskpäevaks polnud ta korrakaitsjate käest tagasisidet saanud. "Arvatavasti koristame me selle täna õhtul ära," lisas Lõhmus.

Viljandi politseijaoskonna juht Alvar Pähkel sõnas, et puusaagimist uuritakse, kuigi see pole kõige tõsisem kuritegu.

Küsimusele, kui tihti saadakse ebaseaduslikele puusaagijatele jälile, vastas politseijuht, et kui keegi seda näeb ning neile teatab, siis saab.

Kalmistu on rajatud Teise maailmasõja ajal ning sinna maeti esimesed lahinguis langenud Saksa sõdurid juba 1941. aasta suvel. 1944. aasta sügisel hävitasid Nõukogude okupatsioonivõimud kõik hauatähised.

Kalmistu taastati aastatel 1991–1993 Saksa sõjahaudade hoolde rahvaliidu organiseerimisel. Kokku puhkab seal ligi 700 lahinguis langenud ja haiglas surnud sõjameest, sealhulgas paarkümmend eestlast.

Tagasi üles