Kõik, mis pole keelatud, on lubatud

FOTO: Sakala

1. augustil hakkas kehtima uus igaüheõigusi reguleeriv seadus. Kui varem andis seadus omanikele suured õigused, piirates teiste inimeste liikumist ja looduslikest hüvedest osasaamist, siis nüüd lähtub see skandinaavialikust mõtteviisist, et loodusvarad on meie ühine hüve ja meil kõigil on õigus nendest osa saada.

Tellijale

Keskkonnaõiguse keskuse juristi Kärt Vaarmari sõnul liigub palju Eesti õigusloomest suunas, mis jätab osalistele otsustusruumi. Tema hinnangul on uuendatud looduses liikumist reguleerivad sätted matkajasõbralikumad ja suurendavad nende võimalusi. Jurist nentis, et uuenenud seadus pahandab osa maaomanikke, sest võõraste liikumise ja käitumise piiramiseks tuleb neil nüüd selged juhised välja panna.

Vaarmari näeb aga seadusemuudatust positiivsena, sest see kohustab inimesi rohkem omavahel suhtlema. Ta lisas, et ümber on saanud aeg, kui levinud oli hoiak, et maa ja mets, seened ja marjad, õhk ja vesi on kellegi omand. «Me peame oma suhtumise poolest minema inimlikumaks,» selgitas Vaarmari.

Tagasi üles