Uhke tamme alla tekkis murule kummaline ring

Kärstna mõisa peasissekäigu ees kasvava vana tamme alla tekkis kevadel ülejäänud murust tumedam ring ning see on püsinud tänaseni.

FOTO: Alar Karu

Kui tänavu kevadel muru tärkama hakkas, tekkis Kärstna mõisa ees oleva mitmesaja aasta vanuse tamme alla kummaline ring, milles kasvav muru on palju tumedam kui ülejäänud platsil.

«Meil on võluring,» hakkas tänavu uksed sulgenud Kärstna kooli direktor Anu Roht tumedast murusõõrist rääkides naerma. «Eks ta ole selline vahva ja pisut müstiline asi. Põnev on mõelda, mis seal all on.»

Roht tunnistas, et temal ei ole aimu, millest ring tamme alla on tekkinud, aga ta ei usu, et selle on põhjustanud inimese tegevus. «Eks see ole looduse tekitatud,» sõnas ta.

Et pisut müstikat lisada, seostavad Kärstna elanikud kevadel tekkinud ringi ka hiljuti külas aset leidnud sündmustega. Nimelt lõppes Kärstnas koolihariduse andmine. Täpselt 195 aastat tagasi avati seal esimene kool ning 90 aastat tagasi kolis kool mõisa, kus tegutses lõpuni.

«Lisaks lahkus suve hakul meie seast Kärstna kauaaegne koolipapa Ants Tomp,» lausus vallavanem Alar Karu.

Botaanik Meelis Suurkase selgitusel muutub muru värvus laiguti tumedamaks juhul, kui pinnases on keskmisest rohkem lämmastikku. «Nüüd tuleb mõelda, kuidas see lämmastik sinna sai,» rääkis ta. «Kõige tõenäolisem, et tegu on seeneniidistikuga, mis on hukka saanud ja lagunema hakanud. Sellise protsessi käigus vabaneb lämmastik.»

Suurkase sõnul on võimalik ka see, et seened on leidnud sümbioosi mõnede taimedega, ning lõpuks ei saa välistada, et mõni inimene on sinna spetsiaalselt väetist pannud.

Tagasi üles