Koidu seltsimaja võib peagi muinsuskaitse alla minna

Maja katusekonstruktsioon on ajahambale suurepäraselt vastu pidanud, leiavad kultuuriseltsi Koit kauaaegne esimees Andres Marand (paremal), seltsi juhatuse liige Raivo Volmer ja muinsuskaitseameti vaneminspektor Anne Kivi.

FOTO: Elmo Riig

Muinsuskaitseamet kaalub Viljandis asuva Koidu seltsimaja ajaloomälestisena kaitse alla võtmist, et aga otsest ohtu hoone säilimisele ei ole, ei soovi amet otsusega kiirustada.

Viljandi kultuuriloos tähtsat osa mänginud maja kaitse alla võtmist palusid muinsuskaitsjatelt linnakodanikud. Muinsuskaitseameti Viljandimaa vaneminspektori Anne Kivi tähelepanekut mööda tehakse selliseid ettepanekuid tavaliselt siis, kui on tekkinud hirm, et hoonet hakatakse lammutama.

«Ka Koidu seltsimaja kohta liikusid vahepeal kuulujutud, nagu tõmbaksid mingid ärimehed selle maatasa ja ehitaksid asemele hotelli,» nentis Kivi.

Vaneminspektor lausus, et maja on kindlasti säilitamist väärt, aga kui otsest ohtu ei ole, ei hakata seda ka päevapealt kaitse alla võtma. «Praegu me selliseid ohtusid ei näe ning kaalume koos ekspertidega, kas võtta ta mälestisena kaitse alla või mitte,» sõnas Anne Kivi.

Koidu seltsi juhatuse liige Raivo Volmer leidis, et hoone muinsuskaitse alla võtmine on kahe otsaga asi.

«Ta võib olla nii õnn kui õnnetus,» arutles Volmer. «Midagi peab muidugi muutma — praegusel kujul ei vasta ruumid mingitele nõuetele. Saal peaks küll kindlasti säilima, see on linna üks parima akustikaga saale üldse.»
 

Tagasi üles