P, 14.08.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vissu programm toob piimaandjad arvutisse

Sakala
Vissu programm toob piimaandjad arvutisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Jaanuari lõpul esitles Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Keskus Tallinnas loomapidajatele mõeldud arvutiprogrammi Vissu.

Uus infoprogramm aitab kasutajal otsida interneti andmebaasis talletatud veiste jõudluskontrolli- ja põlvnemise andmeid ning võrrelda loomi omavahel ühe või teise näitaja järgi.

Paistu valla Saimre talule kuuluva Animäe lüpsifarmi kontoriruumis asuv arvuti ei taha peremees Toivo Tengi programmivigade pärast veel hästi Vissuga ühendada, kuid andmebaasi näinud brigadir Silvi Pädam on seal sisalduva infoga rahul.

"Kui see asi tõesti käima läheb, on arvutist palju kasu," arvas brigadir, kes on juba neiueast lüpsmisega leiba teeninud.

Vissu programm näitab sedagi, mis talitusi kuni 40 päeva jooksul loomadega tegema peaks. Ekraanil nähtava "Jäta kinni", "Seemenda" või "Oota poegimist" märguande peale klikkides saab teada need piimaandjad, kellega vastav toiming ette tuleb võtta.

Animäe lauta paigutatud arvuti sai Saimre peremees Toivo Teng liisida hiljutise Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja arvutimüügi kampaania aegu. Teng peab sellist andmebaasi väga vajalikuks. "Nüüd ei pea andmete kättesaamiseks kusagile sõitma," on ta rahul.

Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Keskuse (PRIK) väliteenistuse osakonna zootehniku-peaspetsialisti Ly Jõrase sõnul lihtsustab Vissu piimakarjakasvatajatel karjakontrolli pidamist.

"Vissu abiga saab teada oma karja jõudlusandmete kogumise, töötlemise ja hindamise teel saadud tulemusi ning võrrelda neid oma maakonna ja Eesti keskmistega," selgitas Jõras asja sisu.

Soovitud karja andmetele saab juurde ainult karja omanik või tema volitatud isik salasõna ja kasutajanime abil. Selleks peab end PRIK-is varem andmebaasi kasutajaks registreerima.

Viljandimaal on Vissu kasutajanime ja salasõna taotlenud juba 18 omanikku.

KONTROLLID

Karjakontroll

Karjakontroll on loomade jõudluse määramine ning põlvnemise, sigimise, söötmise, majandamise ja teiste andmete registreerimine.

Jõudluskontroll

Piimajõudluskontrolli tehakse üks kord kontrollperioodi jooksul jõudluse määramiseks, arvestades piima kogust ning selle rasva- ja valgusisaldust, somaatiliste rakkude arvu, karbamiidisisaldust ja teisi näitajaid. Jõudluskontroll on osa karjakontrollist ja selle all on praegu 79 protsenti Eesti piimakarjast.

Allikas: PRIK

Jüri E. Kukk

Tagasi üles